Hudební festival Ludwiga van Beethovena v Teplicích oslaví šedesátku knihou

Hudební festival Ludwiga van Beethovena začne ve čtvrtek v teplickém divadle uvedením Mé vlasti Bedřicha Smetany, od jehož narození uplynulo letos 200 let. Poprvé se festival konal v severočeském lázeňském městě před 60 lety. U této příležitosti vyšla kniha, která obsahuje podrobné informace k jednotlivým ročníkům a popisuje stopy skladatele na severu Čech a jeho odkaz v současnosti.
Hudební festival Ludwiga van Beethovena 2023 (zdroj Severočeská filharmonie Teplice)
Hudební festival Ludwiga van Beethovena 2023 (zdroj Severočeská filharmonie Teplice)

Festival byl založen právě na počest Beethovenova pobytu v lázních v letech 1811 a 1812. “Bylo pro mě velmi zajímavé pátrat po dosud neodhalených souvislostech s jeho návštěvou, ale i tom, co nám tady po sobě zanechal, nebo, jak se marketingově dnes tato postava v regionu využívá,” uvedla Lenka Přibylová, jedna z autorek knihy. Spoluautorem je ředitel orchestru Roman Dietz . “Podařilo se nám dohledat všechny festivalové ročníky včetně dramaturgie a vystupujících umělců. V uplynulých 60 letech se konalo celkem 596 festivalových koncertů, na kterých vystoupilo 1439 umělců, 77 orchestrů, 46 pěveckých sborů a 136 komorních souborů ze 60 zemí celého světa,” uvedl Roman Dietz.

Knihu doplňuje bezmála 450 unikátních fotografií a dobových dokumentů z archivů. Veřejnosti filharmonie dílo představí na začátku letošního festivalu. Uskuteční se 19 koncertů v deseti severočeských městech. Těšit se mohou návštěvníci třeba na Štefana Margitu, Jiřího Bártu, Smetanovo trio a další. Hudba rozezvučí sály zámků v Klášterci nad Ohří, Velkém Březně na Ústecku nebo Jezeří na Mostecku.

Zahajovací i závěrečný koncert 20. června bude v Krušnohorském divadle Teplice. Dům kultury, kde filharmonie sídlí, se ještě opravuje. Druhá etapa rekonstrukce, kvůli níž se objekt zavřel, začala loni v létě. Hotovo mělo být původně do konce roku 2023. “Hned od začátku prací se objevily rozpory mezi projektem a stavem budovy, za běhu se tak muselo vše řešit, a to navíc s památkáři, hasiči, hygieniky a dalšími a termín se prodlužoval,” uvedl náměstek primátora Hynek Hanza (ODS).

Veřejnosti se Dům kultury Teplice otevře po prázdninách. Nová sezona filharmonie tak v říjnu odstartuje na domácí scéně. Teď zkoušeli umělci v Zahradním domě. “Prostor je tam malý, hudebníci sedí těsně jeden vedle druhého, jak začnou hrát, je to ohlušující. Jiná je akustika a neskutečně trpí nástroje, které se neustále stěhují,” uvedl šéfdirigent Petr Vronský.

Součástí první etapy byla stavba nového únikového schodiště a osobního výtahu v administrativní části objektu. Druhá etapa spočívá zejména v úpravách foyer a zázemí, například sociálního zařízení. Pracuje se už na třetí etapě, jejíž součástí jsou různé energetické úspory, nová vzduchotechnika, moderní technologie, bateriové úložiště. Náklady na všechny tři etapy jsou podle Hanzy zhruba 160 milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments