Hudební festival v Luhačovicích připomene Janáčka i Smetanu

V Luhačovicích na Zlínsku se v červenci uskuteční hudební festival Janáček a Luhačovice. Akce je poctou skladateli Leoši Janáčkovi, který moravské lázně na počátku minulého století často navštěvoval, a její 28. ročník se bude konat od 15. do 19. července 2019. Pořadatelé se letos zaměřili i na dílo Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, jejichž jména jsou s městem rovněž spjata.
Luhačovice (archiv OP)

Při přípravě letošní festivalové dramaturgie jsme se úmyslně zaměřili na dílo Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů, abychom připomněli významná výročí spojená s jejich jmény, která patří do minulého i současného dění Luhačovic. Navíc oslavíme 110 let od postavení lázeňského hotelu Dům Bedřicha Smetany a výročí založení Luhačovických listů lázeňských,“ uvedla manažerka pořádající společnosti Lázně Luhačovice Hana Felcmanová.

Festival tradičně začne u Janáčkovy busty v lázeňském areálu. Program pak zahájí Smetanova Prodaná nevěsta v podání opery Slezského divadla v Opavě. Na festivalu vystoupí i houslistka Julie Svěcená s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses a slovenská flétnistka Simona Pingitzerová se Sukovým komorním orchestrem.

Vystoupení violoncellového kvarteta Prague Cello Quartet ve složení znamenitých interpretů Petra Špačka, Jana Zvěřiny, Jana Zemena a Ivana Vokáče jistě přiláká i řadu posluchačů, kteří nepatří k pravidelným koncertním hostům či předplatitelům abonmá. A to je také jedním z cílů kvarteta a také nás jako pořadatelů festivalu,“ uvedla Felcmanová.

Festival nabídne také koncert Slovenského komorního orchestru Bohdana Warchala, na kterém vystoupí cembalistka Barbara Maria Willi, předvedou výběr z Bachových Braniborských koncertů. Součástí festivalu je i komentovaná vycházka nebo beseda s muzikologem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat