Hudební kurýr (15)

  1. 1
  2. 2
Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v první polovině dubna 2016. Nejbohatší violoncellista na světě. Dobrá zpráva pro dirigentky. To je možné jen ve Vídni. Christian Tetzlaff zrušil koncert v Carnegie Hall. Verdiho nakladatel Ricordi hledá nové skladatele. Víte, že autor románu Doktor Živago byl skladatel? Varhany – kulturní dědictví UNESCO. Zvýšené bezpečnostní opatření na Hudebních slavnostech v Bayreuthu. Kvóty pro vysílání hudby z domácí produkce na Slovensku. Nestálo by za to přestěhovat z nedalekého Norimberka koncertní sál Meistersingerhalle do Prahy? Zemřela manželka dirigenta Rafaela Kubelíka Elsie Morrison. Musíte slyšet a vidět: anglický humor v Masterpiece v podání The King's Singers.

Nejbohatší violoncellista na světě
The Financial Times zveřejnil v souvislosti se zveřejněním takzvaných Panamských dokumentů studii týkající se aktivit petrohradského violoncellisty Sergeje Roldugina. Umělec a blízký přítel Vladimira Putina je spojován s částkou dosahující až 2 miliard dolarů skrytých ve fiktivních společnostech, které pocházejí z ruských státních bank. Rolgudin je mimo jiné spoluvlastníkem automobilky Kamaz a Avtovaz a v ruském hudebním světě je znám jako bývalý koncertní mistr Mariinského operního orchestru, rektor Petrohradské konzervatoře a člen poroty Čajkovského soutěže. Na soutěži Pražského jara získal v roce 1980 třetí cenu a v poslední době se stal hostujícím dirigentem v  Gergievově divadle. Stojí rovněž za nákupem hudebních nástrojů importovaných do Ruska. O úzkých vazbách na ruského prezidenta svědčí i fakt, že byl kmotrem Putinovy první dcery a jeho bratr s ruským prezidentem studoval na škole pro agenty KGB.

Sergej Roldugin a Vladimir Putin (foto archiv autora)
Sergej Roldugin a Vladimir Putin (foto archiv autora)


Dobrá zpráva pro dirigentky

Po dirigentce Mirga Gražinytė-Tyla, která byla jmenována od února 2016 na pozici hudební ředitelky City of Birmingham Symphony Orchestra, našly i další ženy uplatnění u dirigentského pultu. Finka Susanna Mälkki, která je vynikající interpretkou soudobé hudby, se stane hlavní hostující dirigentkou u Los Angeles Philharmonic. Italka Speranza Scappucci, bývalá asistentka Riccarda Mutiho, bude debutovat jako první Italka ve Vídeňské státní opeře.

Speranza Scappucci (zdroj speranzascappucci.com)
Speranza Scappucci (zdroj speranzascappucci.com)


To je možné jen ve Vídni

Fronta až za roh. Ne však na vstupenky do Vídeňské státní opery, ale pouze na programovou brožuru po oznámení programu divadla na příští sezonu 2016/2017. Za cenu 6 € se dozvíte vše. Vídeň stále žije hudbou a operou zvlášť.
více zde

Vídeň - fronta na programovou brožuru (foto archiv autora)
Vídeň –  fronta na programovou brožuru (foto archiv autora)


Christian Tetzlaff zrušil koncert v Carnegie Hall

Německý houslista Christian Tetzlaff se omluvil z každoročně pořádaného slavnostního koncertu na paměť Isaaca Sterna, neboť se mu předčasně narodila dcera. Nahradil jej, českému publiku z posledního Pražského jara známý, kanadský virtuóz James Ehnes. V celovečerním brahmsovském repertoáru předvedl společně s klavíristou Leif Ove Andsnesem, violistkou Tabeou Zimmermann a violoncellistou Clemensem Hagenem všechna skladatelova klavírní kvarteta: č. 1 – g moll, op. 25, č. 2 – A dur op. 26 a č. 3. – c moll, op. 60.
více zde

Slavnostní koncert na paměť Isaaca Sterna (zdroj twitter.com/leifoveandsnes)
Slavnostní koncert na paměť Isaaca Sterna (zdroj twitter.com/leifoveandsnes)


Verdiho nakladatel Ricordi hledá nové skladatele
Nakladatelství Ricordi Berlin hledá nové skladatele a vypsalo autorskou soutěž. Program RicordiLab poskytne příležitost až pěti nadějným skladatelům a dá jim příležitost po dobu tří let spolupracovat s jejich vydavatelstvím. Ricordi Berlin vydá vybraná díla úspěšným uchazečům a bude také podporovat laureáty svými posudky pro uplatnění v hudebním průmyslu.

Giovanni Ricordi (foto archiv autora)
Giovanni Ricordi (foto archiv autora)

Žádosti se přijímají do 31. května 2016. Soutěž je otevřena všem skladatelům narozeným po 31. květnu 1976. Žadatelé musí předložit čtyři skladby: dvě skladby pro malý soubor, jednu práci pro velký soubor a jedno dílo pro orchestr. Více informací najdete na www.ricordi-lab.com. V poradním sboru zasednou Kristjan Järvi (dirigent), Liza Lim (skladatelka), Gillian Moore (hudební ředitel, Southbank Centre) a Dr. Clemens Trautmann (prezident Deutsche Grammophon).


Víte, že autor románu Doktor Živago byl skladatel?

Asi ne. Vyslechněte poměrně složitou historii. Jeden z nejznámějších portrétů mystického ruského hudebníka Alexandera Skrjabina namaloval uznávaný umělec Leonid Pasternak. Mystický Skrjabin udělal na malířova čtrnáctiletého syna Borise Pasternaka takový dojem, že se rozhodl stát skladatelem a studoval na Moskevské konzervatoři. O šest let později se vzdal psaní hudby, ale Skrjabinův vliv byl trvalý a formoval i jeho poezii.

Boris Pasternak (foto Jerry Cooke/CORBIS)
Boris Pasternak (foto Jerry Cooke/CORBIS)

Boris Pasternak si později vzal manželku významného učitele klavíru, Heinricha Neuhause, a stal se blízkým přítelem jeho žáka, Svjatoslava Richtera. Když Pasternak zemřel, Richter seděl u jeho těla po celou noc a hrál na pianino – co jiného, než Skrjabina. Ruská kultura má prazvláštní vazby.


Varhany – kulturní dědictví UNESCO

Federální vláda Spolkové republiky Německo navrhla zařadit stavbu varhan a varhanní hudbu na seznam nemateriálního německého kulturního dědictví UNESCO. Nástroj má nejen velkou minulost, ale i velkou přítomnost. Na celém území je téměř 50 000 varhan, 400 varhanářských firem s téměř 1800 zaměstnanci a 180 stážisty, více jak 3 500 varhaníků na plný úvazek a mnoho desítek tisíc dalších příležitostných hráčů na tento nástroj. Takový je současný stav v Německu, kde tento nástroj nepřehlédnutelně a nezaměnitelně kraluje v tamním hudebním životě.

Německo - klášter Ettal - barokní varhany 1768, J. G. Horterich (zdroj toptrip.cz)
Německo – klášter Ettal – barokní varhany 1768, J. G. Horterich (zdroj toptrip.cz)

Na německém seznamu kulturního dědictví jsou mezi jinými uvedeny saské chlapecké sbory, sborový zpěv německých amatérských sborů, Pašijové hry v Oberammergau, stavba nástrojů v Markneukirchenu, tříkrálové zpěvy (Sternsingen) nebo moderní tanec.
více zde


Zvýšené bezpečnostní opatření na Hudebních slavnostech v Bayreuthu

V letošním roce bude na Wagnerově festivalu aplikováno vyšší bezpečnostní opatření. Podle zpráv z médií odhlasovali zástupci města, vedení festivalu a místní bezpečnostní orgány nový ochranný koncept. Důvodem je aktuální bezpečnostní situace, která panuje v Evropě po útocích v Paříži a Bruselu. Dohady, že zvýšená bezpečnostní opatření jsou vynucena údajně protiislámskými prvky v nové inscenaci Parsifala, vedení festivalu dementovalo.

Richard Wagner: Parsifal (foto archiv autora)
Richard Wagner: Parsifal – vizuál Bayreutského festivalu k nové letošní inscenaci  (foto archiv autora)

Zasvěcený zdroj tvrdil, že režisér Uwe Eric Laufenberg v inscenaci plánuje kritiku islámu i třeba tím, že by měly představitelky rolí ze sebe strhávat burky. Toto tvrzení však okamžitě režisér popřel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat