Hudební kurýr (26)

  1. 1
  2. 2
Letmý pohled na události ze světa hudby, které proběhly v první polovině října 2016. Peníze z loterie pro muzeum Royal College of Music v Londýně. Young Classical Artists Trust podporuje mladé umělce. Streamování hudby na Amazonu. Rekordní návštěva na festivalu v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Přenosy z Bavorské státní opery. Adventní koncert Dresdner Kreuzchor se ruší. Gewandhausorchester Leipzig slaví sté výročí. Suntory Hall v Tokiu také slaví. Konkurz pro mladé hudebníky do Verbier Festival Orchestra.

Peníze z loterie pro muzeum Royal College of Music v Londýně
Royal College of Music obdržela částku 3,6 milionů liber od Heritage Lottery (HLF) na financování přestavby svého muzea. Tato investice v průběhu tří let podpoří rekonstrukci a digitalizaci sbírky, ve které je více jak pět set nástrojů. Jsou zde rovněž významné rukopisy, sochy, obrazy, knihy a programy. Nalezneme zde nejstarší klávesový nástroj – clavicytherium – z roku 1480, nejstarší kytaru z dílny lisabonského nástrojaře Belchiora Diase z roku 1581, zdobené benátské cembalo (1531) i zpěvník druhé manželky Jindřicha VII. Anny Boleynové z roku 1530. Muzeum navštíví ročně přes osm tisíc návštěvníků.
více zde

Muzeum Royal College of Music Londýn (foto archiv autora)
Muzeum Royal College of Music Londýn (foto archiv autora)


Young Classical Artists Trust podporuje mladé umělce

Nadace na podporu mladých hudebníků Young Classical Artists Trust, jehož aktivity v USA a Velké Británii poznala i řada českých mladých umělců, zahájila další zajímavý projekt. Bude organizovat program pod názvem Sounding Board. Jeho součástí budou panelové diskuze, semináře a workshopy. Jejich témata budou například daňové poradenství, zdraví, duševní rovnováha, budování portfolia a zapojení různých cílových skupin. Padesátiminutové individuální lekce budou přístupné mladým hudebníkům a studentům končícím svá studia. Setkání nabídnou účastníkům prostor k zamyšlení nad jejich profesním vývojem a proberou obecnější otázky týkající se uměleckého rozvoje. Mladí umělci budou moci požádat o odborné vedení při realizaci svých projektů v časovém horizontu čtyř až šesti měsíců. V závislosti na charakteru projektu se bude Young Classical Artists Trust setkávat se žadateli každý měsíc a pomůže jim při řízení projektu, sestavování rozpočtu, fundraisingu, propagaci, marketingu a v dalších potřebných záležitostech.
více zde a zde

Účastníci programu Sounding Board (foto FB Young Classical Artists Trust)
Účastníci programu Sounding Board (foto FB Young Classical Artists Trust)


Streamování hudby na Amazonu

Streamování hudby na Amazonu bylo doposud jen v omezeném režimu, s možností výběru až dvou milionů titulů pro předplatitele Amazon Prime bez dodatečných nákladů. Nyní Amazon srovnává pozici se Spotify & Co. a shodně nabízí neomezené přehrávání hudby ve službě s názvem Amazon Music Unlimited. Tato služba začne platit okamžitě ve Spojených státech a bude k dispozici v Německu a Rakousku do konce roku. Ve Spojených státech stojí 10 $ za měsíc, pro Prime předplatitele 8 $.


Rekordní návštěva na festivalu v Meklenbursku-Předním Pomořansku

Zhruba 119.000 návštěvníků zažilo v letošním roce celkem dvě stě pět koncertů během Usedomer Musikfestival. Zvyšující se počet návštěvníků a vysoká kvalita koncertů ukázala, že spolková země Mecklenburg-Vorpommern je bohatá nejen na kulturní poklady, ale také, že hudební festivaly se staly významnými ekonomickými faktory pro turistiku.

Usedomer Musikfestival 2016 (foto FB Usedomer Musikfestival)
Usedomer Musikfestival 2016 (foto FB Usedomer Musikfestival)

Musikland MV je série osmi akcí, které se spojily na severovýchodě Německa. Největší událostí regionu je festival Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, který doposud navštívilo 80.000 posluchačů a dalších přibližně 6.000 hostů se očekává v adventním čase. Na usedomském festivalu, který se konal ve dnech 24. září až 14. října vystoupili například Gidon Kremer, Kremerata Baltica, Kristjan Järvi, klavírista Jan Lisiecki a NDR Elbphilharmonie.
více zde


Přenosy z Bavorské státní opery

Bavorská státní opera vysílá v nové sezoně šest představení formou přímých přenosů na internetu. V sobotu 8. října 2016 zaznělo dílo Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští.
Přesný program najdete na zde .


Adventní koncert Dresdner Kreuzchor se ruší

Pro nedostatek peněz byl zrušen předvánoční koncert plánovaný na 22. prosince 2016 na stadionu v Drážďanech. Nepodařilo se zacelit mezeru ve financování, dosahující pěticiferné částky. Po úspěšném debutu v roce 2015 s 12.500 posluchači měl sbor oslavit své osmisté výročí před 20.000 posluchači. „Chtěli jsme využít všech 20.000 míst na stadionu,“ uvedl mluvčí sboru. Kantor Roderich Kreile tohoto rozhodnutí lituje, ale je přesvědčen, že koncert se uskuteční příští rok, konkrétně 21. prosince 2017.


Gewandhausorchester Leipzig slaví sté výročí

Velký koncert lipského Gewandhausorchester, který slaví sté výročí prvního koncertu, bude přenášen 18. listopadu 2016 internetem do celého světa. Pod vedením svého čestného dirigenta Herberta Blomstedta bude orchestr hrát program, který se hrál dne 18. listopadu 1916 v Bernu na jeho prvním turné.

Herbert Blomstedt (foto archiv autora)
Herbert Blomstedt (foto archiv autora)

Program koncertu:
Ludwig van Beethoven: 3. Sinfonie Es-Dur op. 55 („Eroica“)
= přestávka =
Richard Strauss: Tod und Verklärung – Tondichtung für grosses Orchester op. 24
Richard Wagner: Waldweben aus der Oper „Siegfried“
Richard Wagner: Ouvertüre zur Oper „Tannhäuser“
více zde


Suntory Hall v Tokiu také slaví
Koncertní sál Suntory Hall v městské části Akasaka byl otevřen dne 12. října 1986 a do dnešního dne jej navštívilo více než sedmnáct milionů návštěvníků.

Santory Hall Tokio (foto archiv)
Santory Hall Tokio (foto archiv)

Nejen Česká filharmonie, ale zejména přední německé orchestry jsou v sále s vynikající akustikou častými hosty. Spolu s japonskými dívkami a chlapci z dětských a mládežnických orchestrů vystoupila k třicátému výročí na tomto pódiu Vídeňská filharmonie. Koncertu se zúčastnili děti a rodiče z oblastí postižených zemětřesením. Mezi nimi bylo na dvě stě z oblasti Fukušima. Na programu byla díla Wolfganga Amadea Mozarta a Johanna Strausse. Závazek Vídeňských filharmoniků pomáhat japonským obětem zemětřesení sahá do roku 2011. Po zemětřesení ve Fukušimě založili vídeňští hudebníci společně s vedením Suntory Hall projekt na pomoc obětem. Poté, co darovali jeden milion eur, předseda Suntory Hall Tsuyoshi Tsutsumi věnoval stejnou částku.

Vídeňskému orchestru se dostalo té cti vystoupit na výročním koncertu dne 1. října 2016. Hrál s dvěma dirigenty, Zubinem Mehtou a Seiji Ozawou. Sólistkou byla německá houslistka Anne-Sophie Mutter. Minulou středu orchestr hrál pod Mehtovým vedením svůj stý koncert na pódiu v Suntory Hall.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat