Hudební kurýr (26)

  1. 1
  2. 2

Nejen Česká filharmonie, ale zejména přední německé orchestry jsou v sále s vynikající akustikou častými hosty. Spolu s japonskými dívkami a chlapci z dětských a mládežnických orchestrů vystoupila k třicátému výročí na tomto pódiu Vídeňská filharmonie. Koncertu se zúčastnili děti a rodiče z oblastí postižených zemětřesením. Mezi nimi bylo na dvě stě z oblasti Fukušima. Na programu byla díla Wolfganga Amadea Mozarta a Johanna Strausse. Závazek Vídeňských filharmoniků pomáhat japonským obětem zemětřesení sahá do roku 2011. Po zemětřesení ve Fukušimě založili vídeňští hudebníci společně s vedením Suntory Hall projekt na pomoc obětem. Poté, co darovali jeden milion eur, předseda Suntory Hall Tsuyoshi Tsutsumi věnoval stejnou částku.

Vídeňskému orchestru se dostalo té cti vystoupit na výročním koncertu dne 1. října 2016. Hrál s dvěma dirigenty, Zubinem Mehtou a Seiji Ozawou. Sólistkou byla německá houslistka Anne-Sophie Mutter. Minulou středu orchestr hrál pod Mehtovým vedením svůj stý koncert na pódiu v Suntory Hall.

Wiener Philharmoniker, Seiji Ozawa, Zubin Mehta - Suntory Hall Tokio (foto archiv autora)
Wiener Philharmoniker, Seiji Ozawa, Zubin Mehta – Suntory Hall Tokio (foto archiv autora)

Od 18. do 23. listopadu zakončí narozeninové oslavy Staatskapelle Dresden s Christianem Thielemannem a provede koncertně Wagnerovu operu Zlato Rýna.


Konkurz pro mladé hudebníky do Verbier Festival Orchestra

Verbier Festival Orchestra (VFO) přijímá nové talenty. Jedna třetina orchestru bude obnovena a asi třicet hudebníků bude přijato na základě náročného výběrového řízení.

Od poloviny ledna do začátku března zahrají kandidáti živě před porotou nebo budou posouzeni na základě zaslaných videonahrávek. V roce 2015 se přihlásilo na 1.200 kandidátů. Manažeři orchestru předpokládají, že se konkurzů, které se uskuteční v devíti různých městech (Budapešť, Köln, Ženeva, Madrid, Moskva, New York, Paříž, Stockholm, Curych), zúčastní stejný počet uchazečů.

Žádosti budou přijímány do 15. listopadu, zájemci o Verbier Festival Orchestra Junior musí odeslat žádost již do 5. listopadu.
více zde

Verbier Festival Orchestra Junior (foto archiv autora)
Verbier Festival Orchestra Junior (foto archiv autora)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat