Hudební kurýr (27)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Pětaosmdesáté narozeniny nejsou pro pokornou umělkyni vůbec důležité. „Hlavní věc je, že život jde dál a já mohu skládat,“ říká s úsměvem. V den svých narozenin byla v Moskvě hostem koncertu, který se pořádal na její počest.


Výmarská Musikhochschule slaví jubileum

Hochschule für Musik Franz Liszt Výmar (foto archiv autora)
Hochschule für Musik Franz Liszt Výmar (foto archiv autora)

V den 205. výročí narození Franze Liszta slaví výmarská Musikhochschule další dvě výročí. Přesně před šedesáti lety byl bývalé Hochschule für Musik propůjčen název obsahující jméno maďarského skladatele a klavíristy. V roce 2006 byla založena Nová Lisztova nadace. Je následovnicí nadace, která po svém založení v roce 1887 pět desetiletí podporovala vysoce nadané mladé hudebníky a výzkum. Nadace oslavila desáté výročí koncertem nazvaným Bach Liszt Claviernacht.


Nová hudba na festivalu Wien Modern

Po celý měsíc (30. října – 30. listopadu 2016) je Vídeň ve znamení současné hudby. Na osmaosmdesáti koncertech se uskuteční pětapadesát premiér moderních skladatelů. Díla zazní v jednadvaceti prostorách a Wien Modern se tak opět stane centrem nové hudby. Díla vídeňských skladatelů i těch, kteří si Vídeň zvolili za své působiště, zazní mimo jiné ve Svatoštěpánském dómu nebo na centrálním hřbitově. Program zahrnuje opusy jak Gustava Mahlera a Arnolda Schoenberga, tak také novinky Jorge E. Lopéze, Pierluigiho Billoneho, Evy Reiter a mnoha dalších. Mottem je kontrast napříč generacemi s vídeňským podtextem.

Zakladatel festivalu Claudio Abbado bude na koncertě ORF Radio-Symphonieorchester Wien poctěn premiérou skladby Friedricha Cerhy Nacht a dílem Georgese Lentze Jerusalem, které je rekviem za zmizelé pasažéry letu MH370. Těžištěm festivalu jsou díla komponovaná pro smyčcový kvartet, včetně souborného provedení kvartet Arnolda Schoenberga, Sira Harrisona Birtwistla a Dimitrije Šostakoviče.
Stránky festivalu: www.wienmodern.at


Yuja Wang byl zvolena Umělkyní roku nejstaršího amerického magazínu o klasické hudbě Musical America

Čínská klavíristka Yuja Wang byla jmenována Artist of the Year 2017. Ocenění Musical America Awards jsou udělována od roku 1960. Titul Dirigent roku obdrží finská dirigentka Susanna Mälkki, šéfdirigentka Helsinské filharmonie. Skladatelem roku se stal v Michiganu narozený Andrew Norman, zpěvákem roku je basbarytonista Eric Owens z Philadelphie. Sextet Eighth Blackbird z Chicaga je jmenován Souborem roku. Předchozími výherci byli mimo jiné Leonard Bernstein, Arthur Rubinstein, Marilyn Horne a Audra McDonald. Ceny budou předány v prosinci v Carnegie Hall v New Yorku.

Yuja Wang (foto archiv autora)
Yuja Wang (foto archiv autora)


Událost na CD: Maria Callas – Živě v Paříži 1963 (2 CD Decca)

V roce v 1963 se Maria Callas navrátila po pěti letech absence zpátky na pařížskou scénu za doprovodu Georgese Prêtera (u dirigentského pultu l’Orchestre Philharmonique de la RTF Radio Télévision française). Tento recitál byl reeditován společností Decca a bude představen dne 2. prosince 2016, v den výročí narození legendární sopranistky. Recitál zahrnuje několik operních árií, z nichž některé byly provedeny poprvé. Box obsahuje 2 CD a je ilustrován doposud nepublikovanými fotografiemi a rozhovorem s jejím přítelem a manažerem Michelem Glotzem (ve kterém diva assoluta přiznává lásku k jeho smutným písním a melodiím). Decca, společnost, která se věnuje operním hlasům, odhaluje jeden z posledních a nejdojemnějších recitálů řecké divy.

Maria Callas (foto Jack Garofalo/Parismatch/Scoop)
Maria Callas (foto Jack Garofalo/Parismatch/Scoop)


Menahem Pressler opět na pódiu, tentokrát v Madridu

Legendární pianista Menahem Pressler, zakladatel Beaux Arts tria, uznáváný jako jeden z nejvýznamnějších hudebníků na mezinárodní scéně, vystoupil v Madridu na koncertě společně se Schumann Quartett v komorním sále Národního Auditoria. Toto vystoupení bylo jednou z mála příležitostí slyšet americko-izraelského klavíristu na pódiu v Madridu.

Menahem Pressler (foto Julien Mignot)
Menahem Pressler (foto Julien Mignot)

Menahem Pressler, který je ve svých dvaadevadesáti letech stále ve středu zájmu posluchačů po celém světě jako sólista a pedagog, zahrál 20. října se Schumann Quartett jedno z nejkrásnějších děl Antonína Dvořáka, Kvintet č. 2, op. 81. Soubor měl možnost v dubnu tohoto roku s klavíristou studovat po celý týden.


Benjamin Grosvenor oceněn Newyorskou filharmonií

Benjamin Grosvenor (foto Decca/Sophie Wright)
Benjamin Grosvenor (foto Decca/Sophie Wright)

Mladý britský klavírista Benjamin Grosvenor, který dozrál ze zázračného dítěte do zralého umělce, byl jmenován prvním příjemcem nového ocenění Newyorské filharmonie pro klavíristy, spojeného s odměnou 30.000 $. Benjamin Grosvenor (24 let) vyhrál jako první cenu Ronnie a Lawrence Ackmana. Lawrence Ackman, člen výboru filharmonie, a jeho manželka a klavíristka Ronnie – členka představenstva Lincoln Centra iniciovali udělení této ceny. Kromě získání finanční odměny vystoupí Benjamin Grosvenor v dubnu 2018 jako sólista s newyorským orchestrem. Zřejmým podnětem k udělení ocenění byl jeho mimořádně úspěšný loňský recitál v Carnegie Hall.


Montrealský symfonický orchestr představil nový nástroj, který nelze přehlédnout

Octobass měří 3,6 metru, váží 131 kilo a Orchestre Symphonique de Montréal je jediným orchestrem na světě, který tento nástroj vlastní. Kontrabasista Eric Chappell měří 180 cm a na vrchol nástroje nedosáhne. „Je to v podstatě kontrabas, ale na steroidech,“ řekl Chappell. „Je jasné, že na nástroj nemohu levou rukou fyzicky hrát, proto je tu série pák na boku nástroje, které mi při hraní pomáhají.“

Octobass (foto archiv autora)
Octobass (foto archiv autora)
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat