Hudební kurýr (33)

  1. 1
  2. 2
Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo ve druhé polovině ledna 2017. Posuďte sami dvě národní hymny. Velké umění a mistrovství klavíristy Lang Langa? Antonín Dvořák na fotografii v New Yorku. Francouzský klavírista získal ocenění ve výši 250.000 eur. Diskutabilní plachta nad Arénou ve Veroně. Christian Thielemann obnovil smlouvu u Staatskapelle Dresden. Přehled o aktivitách českých umělců v zahraničí. Hudebník Vídeňského symfonického orchestru byl napaden ve vídeňském metru. Pan profesor František Pošta by měl velkou radost.

Posuďte sami dvě národní hymny
Jackie Evancho

Pavel Šporcl


Velké umění a mistrovství klavíristy Lang Langa?

Lang Lang a Metallica v Pekingu. Bez komentáře.


Antonín Dvořák na fotografii v New Yorku

Před sto dvaceti čtyřmi lety se takto vyfotil Antonín Dvořák s rodinou a přáteli u svého domu na 327 East 17th Street:

Antonín Dvořák s rodinou a přáteli u svého domu na 327 East 17th Street v New Yorku (zdroj FB Národního muzea)

A podívejte se, jak to na stejném místě vypadá teď:

327 East 17th Street New York (zdroj google.cz/maps)


Francouzský klavírista získal ocenění ve výši 250.000 eur

V minulých dnech bylo v Mnichově oznámeno, že Mezinárodní cenu Ernst von Siemens Music Prize 2017 získá francouzský klavírista Pierre-Laurent Aimard za celoživotní zásluhy ve službách hudby. Předchozími vítězi byli Pierre Boulez, Olivier Messiaen, György Kurtág a György Ligeti. Cena bude předána na slavnosti dne 2. června 2017 v Prinzregententheater v Mnichově.

Pierre-Laurent Aimard (zdroj pierrelaurentaimard.com / foto Roger Mastroianni)


Diskutabilní plachta nad Arénou ve Veroně

Dvě německé společnosti by měly vybudovat kontroverzní dešťový štít nad Arénou ve Veroně. Architekti Gerkan, Marg a Partners (Hamburk) a inženýři Schlaich Bergermann & Partner (Stuttgart) vyhráli mezinárodní výběrové řízení na projekt v amfiteátru italského města. Plachtová ochrana by měla být výsuvná do stran. Projekt bude stát 13,5 milionu eur a byl představen minulý týden v Miláně. Musí být však ještě schválen ministerstvem kultury.

Arena di Verona (zdroj 3sat.de)

Aréna ve Veroně byla postavena před více než dvěma tisíci lety a je jedním z nejlépe dochovaných a největších římských amfiteátrů. Nepřízeň počasí často ovlivňuje realizaci operních představení a koncertů a zakrytí by mělo památku rovněž chránit před škodlivými látkami z ovzduší. Kritici se obávají, že díky zastřešení Aréna může utrpět. Na financování soutěže se podílel výrobce punčochového zboží Calzedonia. Výstavbu uhradí bankovní domy UniCredit a Cariverona.


Christian Thielemann obnovil smlouvu u Staatskapelle Dresden

Sedmapadesátiletý dirigent Christian Thielemann v rozhovoru s deníkem Dresdner Morgenpost sdělil, že prodloužil dosavadní smlouvu, jejíž platnost byla do léta 2019. „Já si dobře sedím s orchestrem a orchestr mi padne také. To mi bylo již od začátku jasné,“ řekl hudebník.

Christian Thielemann (zdroj staatskapelle-dresden.de / foto © Matthias Creutziger)

Dostal nabídky z jiných orchestrů, ale ty zamítl: „Protože vím, co mám v Drážďanech. Kde jinde bych mohl být šéfdirigentem a dirigovat v opeře? V německy mluvících zemích je můj post tím nejúžasnějším.“ Thielemann současně popřel dohady, že podpis smlouvy vázne. „Ne, není tam žádný nesoulad. Jednání jdou podle plánu.“


Přehled o aktivitách českých umělců v zahraničí
Pavel Haas Quartet má nabitou koncertní sezonu
V návaznosti na koncerty na začátku ledna v Paříži a Edinburghu bude Pavel Haas Quartet hrát tři koncerty na Mezinárodním festivalu smyčcových kvartet v německém Heidelbergu. V únoru navštíví země Beneluxu s recitály v Haagu, Maastrichtu, Gentu a dalších městech. V březnu má Pavel Haas Quartet naplánované koncerty v Madridu a Bilbau, v jednom z nich se představí ve Smyčcovém kvintetu č. 3, op. 97 Antonína Dvořáka s bývalým členem, violistou Pavlem Niklem. Následovat budou koncerty ve Philharmonie Luxembourg a Dortmundu. Na konci března uskuteční sedm koncertů na západním pobřeží USA.

Na konci května a začátkem června bude Pavel Haas Quartet hrát Dvořákův klavírní kvintet č. 2, op. 91 s ruským klavíristou Denisem Kožuchinem. Následně se soubor objeví ve slavném Wiener Konzerthausu a Thunu.

Program měsíce června bude zahrnovat koncerty v rámci festivalu Schubertiade ve Schwarzenbergu, kam je Pavel Haas Quartet pravidelně zván od roku 2007. V letošním roce bude soubor provádět Brahmsův Klarinetový kvintet h moll, op. 115 společně s izraelskou klarinetistkou Sharon Kam.

Pavel Haas Quartet (zdroj pavelhaasquartet.com / foto Marco Borggreve)


Wihanovo kvarteto

Jeho domovskou zemí je Velká Británie a je rezidenčním kvartetem v Trinity Laban Conservatory. Soubor zde vede mistrovské kurzy. Na mnoha místech hrají pro řadu komorních spolků svůj bohatý repertoár.
více zde

Wihanovo kvarteto (zdroj wihanquartet.co.uk / foto Marklik.cz)


Pavel Šporcl

Houslista Pavel Šporcl vystoupil v lednu s cikánskou cimbálovou skupinou Gipsy Way Ensemble v několika menších městech ve Francii s díly Johannese Brahmse, Jenő Hubaye, László Babaie, Astora Piazzolly, Pavla Šporcla a s lidovými písněmi a maďarskými čardáši.
více zde

Pavel Šporcl (zdroj pavelsporcl.cz)


Jakub Hrůša

15., 16. února 2017 – Toronto – Toronto Symphony Orchestra
24., 25. února 2017 – Dallas – Dallas Symphony Orchestra
8., 10., 11. března 2017 – Stuttgart, Ulm – Mannheim Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR
16. března 2017 – Vídeň – ORF Radio-Symphonieorchester Wien
23. března 2017 – Londýn, Royal Festival Hall – Philharmonia Orchestra
6. dubna 2017 – Londýn, Royal Festival Hall – Philharmonia Orchestra
12. dubna 2017 – Aix-en-Provence – Bamberger Symphoniker
16. dubna 2017 – Praha – PKF-Prague Philharmonia
21. dubna 2017 – Paříž – Orchestre Philharmonique de Radio France
28., 29. dubna 2017 – Bamberg – Bamberger Symphoniker
30. dubna 2017 – Köln – Bamberger Symphoniker
12., 14. května 2017 – Vredenburg – Netherlands Radio Philharmonic Orchestra
18., 19., 20. května 2015 – Chicago – Chicago Symphony Orchestra
26., 27. května 2017 – New York, David Geffen Hall – New York Philharmonic
6., 7. června 2017 – Vídeň, Wiener Konzerthaus – Wiener Symphoniker
14. června 2017 – Berlín – Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin
21., 22., 23. června 2017 – Zürich – Tonhalle-Orchester Zürich

Jakub Hrůša (foto © Andreas Herzau / Bamberger Symphoniker)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat