Hudební kurýr

  1. 1
  2. 2


Hlasujte o nejlepší nahrávku roku Gramophone Classical Music Awards a Gramophone Artist of the Year 2017

Hudební magazín The Gramophone oznámil nominace pro letošní Gramophone Classical Music Awards. Od této chvíle mohou čtenáři hlasovat online. Udělení cen proběhne 13. září 2017. Ocenění magazínu Gramophone patří mezi nejprestižnější ve světě klasické hudby. Letos představuje šest nejlepších nahrávek v každé z dvanácti kategorií, o kterých rozhodla skupina uznávaných kritiků.

V letošním roce je poprvé možnost vychutnat si dosyta seznam nahrávek. Nejprve si můžete přečíst a stáhnout bezplatný digitální časopis, který obsahuje každou recenzi každého alba prostřednictvím aplikace Gramophone (pro uživatele iPad a iPhone) nebo webové stránky Exact Editions. Případně můžete sledovat odkazy v níže uvedeném seznamu a přečíst si originální gramofonové recenze prostřednictvím databází recenzí (na omezenou dobu si můžete přečíst až deset recenzí zdarma – přihlaste se k úplnému přístupu do databází recenzí). První tři nahrávky v každé kategorii budou oznámeny v zářijovém čísle, které bude vydáno 12. srpna.

Současně je možné hlasovat také v kategorii Gramophone Artist of the Year 2017. Hlasování je otevřeno online do 31. července 2017.

Mezi deset nominovaných patří klavíristé Lars Vogt, Imogen Cooper, Jean-Efflam Bavouzet, houslistky Isabelle Faust a Lisa Batiashvili, violoncellistka Sol Gabetta, cembalista Mahan Esfahani, barytonista Matthias Goerne, sopranistka Carolyn Sampson a dirigent Vasily Petrenko.
Hlasovat můžete zde a zde .

Gramophone Classical Music Awards (zdroj gramophone.co.uk)


Skvělé nahrávky Carlose Kleibera

Complete Orchestral Recordings – Carlos Kleiber (zdroj deutschegrammophon.com)

Na dvanáctidílném kompletu CD vydala německá firma Deutsche Grammophon limitovanou edici nahrávek Carlose Kleibera. V nově upravených verzích v pásmu 24 bitů/96 kHz spolu s Blu-ray Audio Disc obsahujícím všechny práce a sedmdesátiminutovým zvukovým dokumentem (Carlos Kleiber – Memoir) můžete sledovat jeho mimořádnou kariéru a schopnost inspirovat hudebníky, se kterými spolupracoval.

Tři CD obsahují symfonická díla Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse a Franze Schuberta a odhalují plodnou spolupráci dirigenta a Vídeňských filharmoniků.

Čtyři kompletní operní nahrávky doplňují vydání do dalších devíti CD. Čarostřelce Carla Marii von Webera a Tristana a Isoldu od Richarda Wagnera řídil Carlos Kleiber Staatskapelle Dresden. Nahrávky Netopýra Johanna Strausse a La traviaty Giuseppe Verdiho byly uskutečněny ve spolupráci s mnichovským Bayerische Staatsorchester.
více zde


András Schiff prezentuje svojí novou knihu: Musikalisch denken

András Schiff je jedním z největších pianistů naší doby, ale je také skvělý spisovatel. Mezinárodní pozornost získal také za svoji jasnou pozici vůči nacionalistickým postojům Viktora Orbána formou odmítnutí koncertování v Maďarsku. V rozhovoru s Martinem Meyerem hovoří o svých uměleckých základních názorech, o příběhu své židovské rodiny a o politické angažovanosti. Jeho eseje nabízejí portréty velkých umělců, politické příspěvky a pojednání o interpretaci hlavních klavírních skladeb.

Svojí knihu, která vychází u vydavatelství Bärenreiter, představil 15. června 2017 v Berlíně.
více zde

András Schiff (zdroj commons.wikimedia.org/Steve Bowbrick)


Koncerty orchestru Concertgebouw volně ke stažení a poslechu

Od 23. června 2017 můžete sledovat koncertní videa na webu Concertgebouw po tom, co se orchestr rozhodl, že za ně nebude požadovat poplatek. Na níže uvedeném odkazu můžete zdarma sledovat koncerty s Marissem Jansonsem, Danielem Gatti, Ivánem Fischerem, Bernardem Haitinkem, Andrisem Nelsonsem, Herbertem Blomstedtem a Vladimirem Jurowskim.
více zde


Housle samohrajky, které zvládly Chopina

Robotický Phonoliszt-Violin byl v roce 1910 na světové výstavě v Bruselu nazván „Osmým divem světa”. Houslo-klavírní kombo, které doslova hrálo samo, bylo vytvořeno společností Hupfeld. V té době největší světový distributor automatických nástrojů zaměstnával tisíce zaměstnanců. Společnost vznikla díky stoupajícímu zájmu o stále složitější automatické hudební nástroje. Přestože automatické klavíry již dosáhly rozsáhlého využití, stroj Phonoliszt-Violin byl revolučním počinem v komponentu samohrajících smyčcových nástrojů.

Stroj je vybaven třemi houslemi, na které hraje rotující kotouč potažený koňskými žíněmi a stroj je ovládán pneumatickým systémem. Níže uvedené video ukazuje provedení Nokturna Es dur, op. 9, č. 2 Fryderyka Chopina. Je pozoruhodné, že jak klavír, tak housle jsou dynamické, což umožňuje dosud neslýchaný rozsah hlasitosti a tónu od nejjemnějšího pianissima až po silné fortissimo. Tento jedinečný nástroj má schopnost vykreslit hudební skladby se všemi dovednostmi a energií skutečného hudebníka.

Během svého rozkvětu vyvinula společnost Hupfeld okolo devíti set různých hudebních pásek. Prodali tisíce strojů Phonoliszt-Violin, převážně do opulentních hotelů a restaurací. Dnes existuje pouze třiašedesát strojů a jejich cena se nyní pohybuje okolo 885.000 dolarů.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na