Hudební kurýr (6)

Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v první polovině prosince 2015. Ideální vánoční dárek. Christel Lee vyhrála Sibeliovu houslovou soutěž. Estonská republika se stala první zemí na světě, která nabízí přístup celé populaci k hudební učební platformě Meludia. Dokonalá komorní hudba – limitovaná edice Quartetto Italiano. Obviněný houslista Leipzig Quartet rezignoval. Další ženy v orchestru Wiener Philharmoniker. Výsledky další významné klavírní soutěže. Google Art Project. E-book o Beethovenovi.

Ideální vánoční dárek
Vzácný podpis Ludwiga van Beethovena napsaný tužkou se draží s odhadovanou cenou mezi 30.000 a 40.000 $. Podpis je na dolní části poznámky, kterou napsal Beethoven advokátu Johannu Baptistovi von Bach. Vzkaz byl napsán jen několik měsíců poté, co Beethoven dokončil slavnou sonátu Hammerklavier. Podpis je rámován s Beethovenovým portrétem a je nabízen spolu s řadou zajímavých hudebních položek, včetně rukopisu Wotans Abschied Richarda Wagnera s odhadovanou cenou 12.000 až 15.000 $, dopisu Clauda Debussyho nebo Wagnerova dopisu udělujícího souhlas k reprodukci jednotlivých scén opery Prsten Nibelungův.
více zde

Vzácný podpis tužkou Ludwiga van Beethovena (zdroj rrauction.com)
Vzácný podpis tužkou Ludwiga van Beethovena (zdroj rrauction.com)


Christel Lee vyhrála Sibeliovu houslovou soutěž
Pětadvacetiletá americká houslistka ve finále soutěže oslnila provedením Sibeliova a Bartókova koncertu č. 2. Jako vítěz obdrží 25.000 € a řadu koncertních vystoupení ve Finsku a Spojeném království. Christel Lee se narodila korejským rodičům v Indianě a studovala s Naoko Tanaku a Kyung Wha Chung na Juilliard School.

Christel Lee (foto Sandra Saulo/YLE)
Christel Lee (foto Sandra Saulo/YLE)

V roce 2013 byla druhá na Mezinárodní houslové soutěži ARD v Mnichově. Druhou cenu získal rakouský houslista Emmanuel Tjeknavorian, třetí byla Friederike Starkloff z Německa.


Estonská republika se stala první zemí na světě, která nabízí přístup celé populaci k hudební učební platformě Meludia

Meludia je založen na principu rozvíjení hudebního vnímání z hlediska smyslového vnímání, emocí, paměti a analýzy. Pracuje na základě zjištění, že děti se učí mluvit a poslouchat dříve, než se naučí číst a psát. Aplikace učí poslechem hudby před čtením not a poskytuje hudební trénink prostřednictvím více než šesti set poslechových příkladů.

Meludia (foto archiv autora)
Meludia – vizuál (foto archiv autora)

Společnost byla založena v roce 2012 Vincentem Chaintrierem a Bastienem Sannacem na bázi webové aplikace; v roce 2014 získala zlatou medaili na International Concours Lépine for innovation a byla finalistou pro nejlepšího hudebního inovátora na SXSW Festival v Austinu v roce 2015. Metoda byla schválena významnými hudebníky a pedagogy, včetně specialistů z Massachusetts Institut of Technology v Bostonu a z pařížské Sorbonny.
více zde


Dokonalá komorní hudba – limitovaná edice Quartetto Italiano

Na počest vynikajícího smyčcového kvarteta, založeného před sedmdesáti lety, vydává Decca limitovanou edici mistrovských nahrávek souboru Quartetto Italiano. Soubor patří mezi málo těch, které pracovaly nepřetržitě po řadu let.

Quartetto Italiano (foto archiv autora)
Quartetto Italiano (foto archiv autora)

Se Smetanovým kvartetem je pojilo dlouholeté přátelství umocněné dlouholetou pedagogickou spoluprací Milana Škampy a Piera Farulliho na Scuola di Musica di Fiesole.

Soubor založený v roce 1945 hrál ve složení:  Paolo Borciani (1. housle), Elissa Pegreffi (2. housle), Piero Farulli od roku 1977, Dino Asciola (viola) a Franco Rossi (violoncello). Svoji činnost soubor ukončil v roce 1980.

Vydání obsahuje třicet sedm nahrávek a zahrnuje všechny snímky natočené pro firmy Decca (1948–1952), Philips (1965–1977) a Deutsche Grammophon (1977). Nalezneme zde kompletní smyčcové kvartety Mozarta, Beethovena, Brahmse, Schumanna a Weberna.
více zde


Obviněný houslista Leipzig Quartet rezignoval

Stefan Arzberger (foto John M. Mantel/DailyMail.com)
Stefan Arzberger (foto John M. Mantel/DailyMail.com)

Houslista Leipzig Quartet Stefan Arzberger, který byl obviněn z pokusu o vraždu po incidentu v hotelu na Manhattanu a následně propuštěn před osmi měsíci na kauci, odstoupil ze souboru. V prohlášení kvarteta řekl, že se tak rozhodl proto, že si nebyl jistý, že by se mohl vrátit do Německa do jara 2016 a tím by ovlivnil plány a stabilitu souboru.

Stefan Arzberger lituje nutnosti učinit toto rozhodnutí a doufá, že i přes zdlouhavý postup newyorské justice dojde objasnění obvinění tak, aby mohl pokračovat ve své umělecké činnosti.
více zde


Další ženy v orchestru Wiener Philharmoniker

Po Albeně Danailové zastávající pozici koncertního mistra v orchestru Vídeňských filharmoniků začala hrát po šesti měsících působení v orchestru Vídeňské státní opery další žena u pultu prvních houslí, Jekaterina Frolova.

Jekaterina Frolova (foto archiv autora)
Jekaterina Frolova (foto archiv autora)

Normální proces přestupu z operního orchestru k filharmonikům trvá tři roky. To svědčí o nové politice vedení orchestru, které bylo často kritizováno za skutečnost, že v orchestru nehrají ženy. Nynější poměr žen k mužům je přibližně 1 : 10. Nedávno byly přijaty další dvě hudebnice – flétnistka Karin Bonelli a houslistka Patricia Koll. Další houslistka Adela Frasineanu, která absolvovala celé zkušební období, byla přijata za člena skupiny druhých houslí a bude hrát novoroční koncert. Letošní Neujahrskonzert 2016 diriguje, stejně tak jako v roce 2012, Mariss Jansons.
Obsazení orchestru najdete zde .
více zde


Výsledky další významné klavírní soutěže

Další významná soutěž, Hamamatsu International Piano Competition, prohlásila vítězem dvacetiletého studenta University Mozarteum Salzburg, italského klavíristu Alexandera Gadjieva.

Alexander Gadjiev (foto archiv)
Alexander Gadjiev (foto archiv)

Do finále, kam se nedostal žádný japonský účastník, vybral jedenáctičlenný panel šest soutěžících, z nichž žádný nebyl studentem člena poroty. Vítěz provedl během soutěžních kol následující repertoár: Franz Joseph Haydn: Sonáta in C dur Hob. XVI:48; Johann Sebastian Bach/Ferruccio Busoni: Chaconna d moll; Fryderyk Chopin: Sonáta č. 2 in h moll, op. 35; Maurice Ravel: Scarbo z Gaspard de la nuit; pro soutěž komponovaná skladba A. Yamane: Illuminated Baby; Wolfgang Amadeus Mozart: Klavírní kvartet č. 2 in Es dur KV 493; Ludwig van Beethoven: Sonáta č. 7 D dur, op. 10, č. 3; Robert Schumann: 5 Albumblatter z Bunte Blatter op. 99; Igor Stravinskij: 3 věty z Petrušky a ve finále Sergej Prokofjev: Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur op. 26.

Soutěž se koná od roku 1991. Předchozími vítězi byli mimo jiné například Ilya Rashkovsky, Alexej Gorlach, Rafal Blechacz nebo Alexander Kobrin.
více zde


Google Art Project
Chcete navštívit s pomocí 360° panoramatické technologie Street View, ve vysokém rozlišení, interiéry divadel a koncertních síní? Procházejte Art Project podle jména umělce, druhu umění, muzea, země, města nebo sbírky. Vyberte si z více než pětačtyřiceti tisíc uměleckých děl, spolu se svými oblíbenými detaily, a vytvořte si vlastní galerii. Z divadel můžete navštívit například interiér Opéry national de Paris, můžete být přítomni na zkoušce Beethovenovy 9. symfonie v Berlínské filharmonii, zhlédnout Carnegie Hall s The Philadelphia Orchestra, nechat se okouzlit třetí scénou prvního aktu Lohengrina v Theatro Municipal v Sao Paulo nebo nahlédnout do auditoria Festivalu v Aix-en-Provence.
To vše a mnoho úžasných uměleckých zážitků vás uchvátí zde nebo také zde .


E-book o Beethovenovi
Americký klavírista Jonathan Biss, jehož vášní je Beethoven, přináší intelektuálně provokativní e-knihu Beethoven’s Shadow. Uvedl ji na trh formou on-line kurzu o Beethovenových sonátách, který sledovalo téměř sto tisíc lidí. Současně požádal pět skladatelů, aby zkomponovali pět koncertů jako protiváhu koncertům Beethovenovým. Jonathan Biss je znám posluchačům po celém světě pro svou hudební inteligenci a hluboce procítěnou interpretaci.

Jonathan Biss (foto Benjamin Ealovega)
Jonathan Biss (foto Benjamin Ealovega)

Co bylo až dosud méně známé, je to, že píše o hudbě velmi přesvědčivě a poutavě. Ty z vás, kdo slyšeli jeho Beethovena na koncertě nebo na nahrávkách, touto knihou Jonathan Biss vezme do zákulisí těchto provedení.
Více o knize najdete zde .
Přehled nahraných sonát najdete zde .

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat