Hudební kurýr (9)

  1. 1
  2. 2
Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v druhé polovině ledna 2016. Jaap van Zweden se stane novým šéfdirigentem Newyorské filharmonie. Sledujte špičkovou komorní hudbu prostřednictvím živých přenosů z Wigmore Hall. Původní texty německého vydavatele pro iPad. Fabio Luisi opouští Met a povede jak Opera di Firenze, tak Maggio Musicale Fiorentino. Curtis Institute of Music byl zvolen nejlepší výběrovou školou v USA. Data o houslistovi Josefu Špačkovi. Nové stradivárky v rukách Franka Petera Zimmermanna. Počet orchestrů v Německu klesá. Paul Badura-Skoda stále koncertuje. Ztracená vokální skladba Wolfganga Amadea Mozarta objevena v Praze. Nové koncertní sezony 2016/2017 představeny. Hudební bramboračka.

Jaap van Zweden se stane novým šéfdirigentem Newyorské filharmonie
Pětapadesátiletý nizozemský dirigent se stane od koncertní sezony 2017/2018 novým hudebním ředitelem a nahradí na tomto postu Alana Gilberta. Jaap van Zweden se narodil v roce 1950, studoval housle a jako devatenáctiletý se stal nejmladším koncertním mistrem Royal Concertgebouw Orchestra.

Jaap van Zweden (foto archiv)
Jaap van Zweden (foto archiv)

V současné době působí v Dallas Symphony Orchestra a Hong Kong Philharmonic Orchestra. V Praze tohoto dirigenta uslyšíme již 16., 17. a 18. března 2016 na koncertech České filharmonie v dílech Bély Bartóka (Houslový koncert č. 2 s Frankem Peterem Zimmermannem) a Johannese Brahmse (Symfonie č. 4). Je znám převážně jako interpret děl Mozarta, Beethovena, Mahlera a Šostakoviče spíše než současných skladatelů. V užším výběru na newyorský post byl rovněž hlavní hostující dirigent České filharmonie Manfred Honeck nebo Esa-Pekka Salonen. Se svojí manželkou Aaltje založil v roce 1997 nadaci Papageno, která prostřednictvím hudby pomáhá rodinám s autistickými dětmi (jednomu z jeho čtyř dětí byl diagnostikován autismus).


Sledujte špičkovou komorní hudbu prostřednictvím živých přenosů z Wigmore Hall

28. ledna 2016 byl prostřednictvím internetu vysílán první přenos z akusticky nejúžasnější koncertní síně na světě.

Wigmore Hall (foto archiv autora)
Wigmore Hall (foto archiv autora)

Přímé přenosy bez obrazu je možno sledovat díky BBC – Radio 3. Ve spolupráci s medici.tv navíc připravil umělecký ředitel John Gilhooly rozšíření nabídky vstupenek pro návštěvníky pod třicet pět let. V koncertní sezoně 2016/2017 bude k mání více než dvacet tisíc vstupenek za cenu £5 (177 korun). Následující digitální online vysílání k 115. výročí Wigmore Hall se uskuteční 31. května 2016 (Elisabeth Leonskaja, Cuarteto Casals) a 1. a 2. června 2016 (Isabele Faust, soubor Arcangelo a JACK Quartet).
více zde


Původní texty německého vydavatele pro iPad

Německé nakladatelství G. Henle Verlag oznámilo zahájení digitálně dostupné edice notových materiálů Urtext v Henle Library. Po dvouletém zkušebním období předkládá společnost novou aplikaci, která bude cenným nástrojem pro hudebníky při cvičení, zkoušení a provádění.

Henle Library (foto archiv autora)
Henle Library (foto archiv autora)

Aplikace nabízí hudebníkům to nejlepší. Obsahuje anotační tužku a nastavení velikosti osnovy s možností přidat další osnovy. Současně je také k dispozici třeba možnost nastavení prstokladů od významných pedagogů a umělců – Igora Ozima, Leopolda Auera, Christiana Tetzlaffa, Conrada Hansena, Murray Perahii nebo Larse Vogta. Aplikace Henle Library je k dispozici v němčině, angličtině a čínštině. Pro iPad Apple bude k dispozici již od 3. února 2016, pro tablety s Androidem od května 2016. Pokud se zaregistrujete, můžete získat bezplatnou zkušební verzi této aplikace. V současné době hudebníci nejvíce používají ForScore nebo piaScore.
více zde


Fabio Luisi opouští Met a povede jak Opera di Firenze, tak Maggio Musicale Fiorentino

Sedmapadesátiletý Fabio Luisi hrál v uplynulých letech důležitou roli v Metropolitní opeře v New Yorku. Zvláště když dlouholetý operní hudební ředitel James Levine nemohl z důvodu špatného zdravotního stavu dirigovat.

Fabio Luisi (foto archiv autora)
Fabio Luisi (foto archiv autora)

Tak jako další špičkoví dirigenti zastává Fabio Luisi více postů. Je generálním hudebním ředitelem opery v Curychu a byl jmenován šéfdirigentem dánského orchestru DR SymfoniOrkestret se sídlem v Kodani. Současně se jmenováním Fabia Luisiho bylo potvrzeno, že současný dlouholetý ředitel Maggio Musicale Fiorentino Zubin Mehta zůstává „doživotním emeritním dirigentem“.


Curtis Institute of Music byl zvolen nejlepší výběrovou školou v USA

Curtis Institute of Music Philadelphia (foto archiv)
Curtis Institute of Music Philadelphia (foto archiv)

Curtis Institute of Music ve Filadelfii předstihl Stanford University, Harvard University, Yale University a Columbia University in the City of New York. Výzkum zpracoval StartClass (www.startclass.com) na základě údajů Národního statistického centra pro vzdělávání z roku 20142015. Curtis Institute je považován za „nejvíce selektivní“ univerzitu ze všech institucí ve Spojených státech. Škola přijala jen čtrnáct studentů a míra přijetí je pouhých 5,1 % z celkového počtu dvou set sedmdesáti sedmi žadatelů. Oproti tomu slavná Juilliard School zaujímá až desátou příčku s počtem dvě stě jedna přijatých studentů z 2.385 uchazečů o studium a mírou úspěšnosti 8,4 %.


Data o houslistovi Josefu Špačkovi

Josef Špaček (foto Radovan Subin)
Josef Špaček (foto Radovan Subin)

Housle: Jean Baptiste Vuillaume
Smyčec: Albert Nürnberger
Struny: Larsen – Virtuoso
Podbradek: Kun Shoulder Rest
Kalafuna: Larsen Violin Rosin
Pedagogové: Ida Kavafian, Jaime Laredo, Shmuel Ashkenasi, Itzhak Perlman
Vzdělání: Prague Conservatory, Curtis Institute of Music, Juilliard School
Webová stránka: www.josefspacek.com
Facebook: on.fb.me/1V5XOS7
Zastoupení: www.nymusartists.com/artists
Kde v příští sezoně vystoupí: Česká filharmonie, Rotterdam Philharmonic, Netherlands Philharmonic, Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Essener Philharmoniker, Orchestre Philharmonique de Luxembourg, Philadelphia Orchestra a Malaysian Philharmonic Orchestra


Nové stradivárky v rukách Franka Petera Zimmermanna

V minulých dnech bylo oznámeno, že Stradivariho housle z roku 1727 „ex-Dupont/Grumiaux“ byly – po osudovém setkání s čínským obchodníkem – nabídnuty k prozatímnímu používání německému houslovému virtuosovi Franku Peteru Zimmermannovi.

Stradivariho housle z roku 1727 „ex-Dupont/Grumiaux" (foto archiv autora)
Stradivariho housle z roku 1727 „ex-Dupont/Grumiaux“ (foto archiv autora)

Nástroj ze zlatého období houslařovy tvorby byl prodán v únoru 2015 na aukci v New Yorku panu Yu. Tento čínsko-německý amatérský houslista, filantrop a obchodník s uměním je zakladatelem největší čínské společnosti vyrábějící nezávadné barvy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat