Hudební modlitba Lety – 1942 v Ponci

Inspiraci v osudech obětí koncentračního cikánského tábora v Letech u Písku a výpověďmi přeživších vězňů a jejich rodin našli autoři hudební modlitby Lety – 1942. Premiéru má dnes večer v pražském Divadle Ponec. Připravilo ji Evropské centrum romské hudby v Praze ve spolupráci s německým scénografem Mathiasem Straubem.

V období 1942 až 1943 byl letský tábor vězením pro Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku. V nelidských podmínkách zde čekalo smrt na tři sta dvacet šest mužů, žen a dětí. Dalších pět set čtyřicet  vězňů bylo posláno do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

Hudbu modlitby složil Jiří Korman a scénář napsala slovenská režisérka Dana Račková, oba se ujali i režie. Scénograf Straub nevnímá projekt jako divadelní nebo hudební zážitek, ale jako pietní rituál pro oběti romského holocaustu v Čechách. „Je potřeba si uvědomit, že ať už chceme či nikoli, fenomén kolektivní viny ovlivňuje sám každý jednotlivec, svým vlastním vnímáním konkrétních členů znevýhodněné skupiny,“ uvedl.Podle Kormana jde o modlitbu proto, že se smuteční romský akt nikdy neobejde bez hudby. Ta vždy provází zesnulého Roma na jeho poslední cestě. Hudební dílo se inspirovalo výpověďmi přeživších vězňů, které sepsal americký spisovatel Paul Polansky ve své knize Tíživé mlčení. V hlavní roli se představí česká herečka Barbora Kubátová.

Lety – 1942 propojují podle Račkové osvětu, umění a lidskost. Jde prý o položení pomyslného věnce na hudební pomník, který se díky sluchu diváků vytváří. „Spojení divadla, smutečního obřadu, romské hudby, sborového zpěvu, romské poezie, výtvarné zkratky, výpovědí lidí, jež tábor přežilo…,“ dodala. Záštitu nad akcí převzal politik Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Památníkem obětí romského holocaustu v Letech je nově upravené pietní území v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora Lety na Písecku. Pomník je v blízkosti vepřína. Proti tomu léta protestují především pozůstalí Romové a aktivisté zaměření na lidská práva, kteří žádají jeho zrušení.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky