Ilona Copen: 9.2.1940 – 20.2. 2010

V posledních hodinách obletěla svět baletu smutná zpráva: Zemřela zakládající členka The New York International Ballet Competition (NYIBC) Ilona Copen. Jako tanečnice paní Copen spolupracovala s takovými esy americké baletní scény jako byli Myra Kinch, Shirley Broughton, Lelia Katayan, Jeff Duncan (v době vzniku Dance Theater Workshop), Katherine Litz, Hava Kovah, Larry Richardson, José Coronado, Marian Horosko a Naomi Goldberg Haas a s mnoha dalšími tanečníky a choreografy. Za svůj život prošla kromě tance také profesemi režiséra, divadelního a provozního ředitele a byla členkou poroty mezinárodních baletních a choreografických soutěží po celém světě. Kromě toho zvládala výuku tance na prestižních školách v celých Spojených státech i v Evropě.

Paní Copen byla zakládajícím členem World Dance Alliance (WDA) a členem jejího představenstva. V letech 1995 – 2008 byla americkým zástupcem a předsedkyní Mezinárodního tanečního výboru při Mezinárodním divadelním institutu – UNESCO (IDC ITI-UNESCO).

Během posledních pětadvaceti let paní Copen zásadně změnila život mnoha mladých tanečníků z celého světa. Její hlavní prioritou bylo budování a osobní rozvoj každého svěřeného tanečníka prostřednictvím důsledného vedení a zajištění podmínek pro jeho osobní rozvoj.

Ilona Copen svým nezměrným úsilím pomáhala rozvoji a zvýšení prestiže tanečního umění po celém světě. Její houževnatost, entuziasmus a zaujetí pro věc bude tanečnímu světu chybět.

Napsat komentář