Investice do české kultury v Národním plánu obnovy získaly podporu poslanců i Asociace krajů

Představitelé českého kulturního a kreativního sektoru usilují za schválení vyššího příspěvku v chystaném Národním plánu obnovy. Otevřenou výzvu iniciativy #zakreativnicesko podpořili členové podvýboru pro kulturu Poslanecké sněmovny a zástupci komise Asociace krajů České republiky pro kulturu a památkovou péči. Výzva, která má nyní přes 480 signatářů z řad profesních asociací, kulturních organizací, univerzit či samospráv, žádá Vládu ČR o schválení původního návrhu Ministerstva kultury na alokaci 8,233 miliard korun z chystaného Národního plánu obnovy.

Ilustrační foto (zdroj freepik.com)

Výzva #zakreativnicesko sbírá od svého vyhlášení podporu nejen mezi profesními asociacemi a kulturními organizacemi, ale také mezi poslanci a zástupci měst a krajů. K výzvě se vyjádřil podvýbor Poslanecké sněmovny pro kulturu, který podporuje původní záměr Ministerstva kultury získat v rámci Národního plánu obnovy alokaci v plné výši, tedy 8,233 miliard Kč.

„Škody v oblasti kultury jsou obrovské a nejde jen o zavřené instituce. Už rok všechny segmenty v oblasti kultury fatálně trpí a stát zatím nenašel cestu, jak tomuto odvětví pomoci. Národní plán obnovy je tak příležitostí pro obnovu kulturní a kreativní scény, jejíž přínos celé společnosti i ekonomice je nesporný,“ říká poslanec Martin Baxa, předseda podvýboru Poslanecké sněmovny pro kulturu a primátor města Plzně, které se k výzvě rovněž připojilo.

Podpora zaznívá také z krajů. Komise pro kulturu a památkovou péči Asociace krajů ČR stejně jako poslanci doporučila zachovat celkovou investici do kulturního a kreativního sektoru v původně navrhované výši. „Naší podporou dáváme najevo, že kultura je důležitým, avšak často opomíjeným segmentem napříč republikou. Nejenže je součástí našich základních hodnot, pomáhá rozvíjet vzdělanost i naše místní komunity, ale k celkovému regionálnímu rozvoji přispívá i po ekonomické stránce,“ doplňuje hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Mezi nové signatáře se od vyhlášení výzvy přidalo dalších 350 asociací, organizací, zástupců samospráv i jednotlivců z řad kulturního a kreativního sektoru, jako například města Zlín nebo Ústí nad Labem, zakladatelé festivalů Serial Killer a Signal Festival či kapela B-Side Band.

I přesto, že je Národní plán obnovy jedním z nejdůležitějších materiálů pro další roky, zůstává podle kritiků celý proces jeho přípravy málo transparentní. „Pracovní verze plánu stále pracuje s částkami, které dalece přesahují plánovaných 182 miliard, které bude mít Česká republika k dispozici. Zatím můžeme jen odhadovat, jak nakonec ministerstvo průmyslu a obchodu peníze rozdělí, kterému sektoru přidá a kterému naopak škrtne, “ říká Lucie Ševčíková za iniciativu #zakreativnicesko.

Podle prvního návrhu, který vláda v říjnu předložila Evropské komisi, by měl kulturní a kreativní sektor dosáhnout pouze na 2,5 miliardy z celkového evropského balíku 182 miliard Kč pro Českou republiku. „Národní plán obnovy vnímáme jako příležitost pro neopakovatelnou investici do celého kulturního a kreativního sektoru, jehož přínos společnosti i ekonomice je nesporný. Společně se všemi signatáři apelujeme na Vládu ČR, aby nesnižovala rozpočty plynoucí do kulturního a kreativního sektoru, který je vedle cestovního ruchu nejpostiženějším odvětvím. Každý měsíc tvrdých opatření přichází kultura o miliardu korun,“ doplňuje Ševčíková. V otevřeném dopise žádají signatáři Vládu o pomoc s obnovou celého odvětví a podporu oborů s vysokou přidanou hodnotou, které patří mezi hlavní priority evropského Fondu obnovy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments