Irská sopranistka Ailish Tynan poprvé v Praze

Není mnoho zpěvaček, které by stejně mistrovsky zvládly mozartovský i mahlerovský repertoár. Takovou výjimkou je irská rodačka Ailish Tynan, jejíž soprán je zároveň lehký na Mozarta i plný na Mahlera. Jako ušitý pro ni na míru se tedy jeví program, který spolu s dirigentem Jacem van Steenem připravil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Ailish Tynan se 5. a 6. března v Obecním domě blýskne v obou interpretačních rovinách. Program je navíc v historických souvislostech veskrze pražský.Wolfgang Amadeus Mozart, Carl Maria von Weber a Gustav Mahler, jejichž skladby zazní, v Praze alespoň krátce žili, pracovali, uváděli své skladby. Gustav Mahler působil v osmdesátých letech devatenáctého století jako kapelník německého divadla v Praze, o sedmdesát let dříve v pražském Stavovském divadle zastával stejný úřad Carl Maria von Weber. Kromě předehry k Weberově opeře Oberon, která koncert otevře, pak ve všech dalších číslech vystoupí Ailish Tynan.

Budou to Mozartovy koncertní árie napsané pro vynikající sopranistku a skladatelovu pražskou přítelkyni Josefínu Duškovou. Ah, lo previdi a Bella mia fiamma, addio, jsou technicky náročné a vyžadují mistrovsky zvládnutý pěvecký styl.

„Úžasná věc na koncertních áriích oproti interpretaci rolí na jevišti je, že se jedná o zcela čistý pěvecký výkon a zážitek z hudby. Jste zde pouze vy a hudba, není zde žádná dekorace, která rozptyluje, a žádný režijní výklad včleněný do vaší vlastní interpretace hudby. Tudíž v koncertní árii se mohu více sblížit s hudbou a to mi dělá radost. Je pro mě velkou ctí zpívat v Praze Mozartovy koncertní árie, které skladatel napsal pro úžasnou pražskou pěvkyni Josefínu Duškovou. Moc se na pražský koncert těším,“ uvedla Ailish Tynan.

Irská diva zazpívá i ve druhé polovině koncertu – ve finální větě Symfonie č. 4 Gustava Mahlera, v pro tohoto skladatele nezvykle jásavém chvalozpěvu na nebeské radosti, inspirovaném lidovou poezií.

„Mám ráda všechny Mahlerovy symfonie, ale v té čtvrté je něco neuvěřitelně zvláštního. Je tak radostná a plná života, vyzařuje z ní štěstí. Je tam upřímnost a nevinnost v textu, který obsahuje skutečnou hloubku a dodává Mahlerově hudbě velkou sílu,“ vyznává se zpěvačka.Ailish Tynan pravidelně hostuje na prestižních světových scénách. Její výkony obdivovali v londýnské Covent Garden, kde ztvárnila Jeníčka v Perníkové chaloupce, Marcelinu ve Fideliovi nebo Madame Cortese v Cestě do Remeše. V milánské La Scale se představila jako Papagena v Kouzelné flétně. Na festivalu v Edinburghu zpívala Aničku v Čarostřelci pod taktovkou Sira Charlese Mackerrase.

I když v Praze svoji češtinu nepředvede, už několikrát v českých operách účinkovala. V operním studiu Covent Garden si například zazpívala Žínku v Dvořákově Rusalce.

„Byla to pro mě velká zkušenost v mých pěveckých začátcích, o to větší a vzrušující, že jsem mohla být na jevišti s Rusalkou Renée Fleming. O něco později jsem zpívala na BBC Proms v Londýně Slečnu Stuhlou v Janáčkově Osudu pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a poté jsem na jevišti ztvárnila Janáčkovu Lišku Bystroušku. Zpívat v češtině bylo pro mě nesmírně obohacující výzvou a Bystrouška byla jednou z nejhezčích rolí, kterou jsem kdy zpívala,“ vyznala se Ailish Tynan.

Se sympatickou Irkou se můžete osobně potkat – když přijdete na besedu před druhým, čtvrtečním koncertem (6. března 2014) ve čtvrt na sedm do Cukrárny Obecního domu. Bude tam jen pro vás, stejně jako dirigent Jac van Steen.

Vstupenky na koncert 5. a 6. 3. 2014 můžete zakoupit zde:

VSTUPENKY

Ailish Tynan, Jac van Steen
Dirigent: Jac van Steen
Ailish Tynan (soprán)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
5. a 6. března 2014 Obecní dům – Smetanova síň Praha

program:
Carl Maria von Weber: Oberon, předehra k opeře
Wolfgang Amadeus Mozart: Ah, lo previdi KV 272
Wolfgang Amadeus Mozart: Bella mia fiamma, addio KV 528
Gustav Mahler: Symfonie č. 4 G dur

www.fok.cz

Foto Benjamin Ealovega

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat