Italská mezzosopranistka Cecilia Bartoli vystoupí v Praze

Italská koloraturní mezzosopranistka Cecilia Bartoli se po sedmi letech vrací do Prahy, aby společně s americkým tenoristou Johnem Osbornem předvedla Mozartovu korunovační operu La clemenza di Tito.
Cecilia Bartoli (zdroj Nachtigall Artists)
Cecilia Bartoli (zdroj Nachtigall Artists)

Před sedmi lety rozšířila slavná italská koloraturní mezzosopranistka Cecilia Bartoli své četné umělecké aktivity o Monaco: na jaře 2016 založila s ředitelem Opéry de Monte-Carlo Jeanem-Louisem Grindou orchestr Les Musiciens du Prince-Monaco. Projekt získal okamžitou podporu monackého knížete Alberta II. a hanoverské princezny Caroline. Pod vedením umělecké ředitelky Cecilie Bartoli se sešli nejlepší hudebníci z celého světa, aby vytvořili orchestr hrající na dobové nástroje. V lednu 2023 Bartoli zpečetí svou spolupráci nástupem do funkce ředitelky. Bude historicky první ženou, která Opéru de Monte-Carlo povede.

Ke spolupráci s Les Musiciens du Prince-Monaco pozvala Cecilia Bartoli renomovaného italského dirigenta Gianlucu Capuana. Za krátkou dobu své existence se Les Musiciens du Prince-Monaco pod jeho taktovkou a s Cecilií Bartoli představili v těch nejpřednějších evropských sálech, v Labské filharmonii v Hamburku, Opéra Royal de Versailles, v sálech Pařížské a Berlínské filharmonie, ve vídeňském Musikvereinu, ve Festspielhausu v Baden-Baden a pravidelně také na festivalech v Salcburku.

Pilíři repertoáru Cecilie Bartoli jsou barokní literatura, belcanto a samozřejmě její milovaný Mozart. Podařilo se jí objevit mnohé hudební skvosty, které během staletí neprávem upadly v zapomnění. Částečně do této kategorie patří i Mozartova korunovační opera La clemenza di Tito o šlechetném římském císaři Titovi, která měla světovou premiéru 6. září 1791 ve Stavovském divadle v Praze a která je v současných operních domech, včetně těch českých, vzácným návštěvníkem. Cecilia Bartoli se rozhodla vrátit Mozartovu operu na hudební mapu Evropy. Se svým monackým orchestrem se vydala na rozsáhlé evropské turné, aby „Titovu velkorysost“, jak zní český překlad opery, představila posluchačům ve švýcarských městech Martigny a Curych, v Paříži, Lutychu, Lucemburku, v Labské filharmonii v Hamburku a Mnichově.

Turné s hvězdným pěveckým obsazením v čele s Cecilií Bartoli v roli Sesta a americkým tenoristou Johnem Osbornem v roli Tita uzavře na přání umělkyně 9. prosince 2022 Mozartova Praha. Cecilia Bartoli, která se do Prahy vrací po sedmi letech, k tomuto mozartovskému turné říká: „Rossini stál na začátku mé kariéry a od té doby je se mnou. Považuji ho za svého zvláštního přítele. Jak dobře víme, Rossiniho oblíbený skladatel byl Mozart a já jsem Mozarta objevila krátce po Rossinim. Přivedli mě k němu úžasní dirigenti Daniel Barenboim a Nikolaus Harnoncourt. Během své kariéry jsem snad všechny Mozartovy hlavní role pro mezzosoprán zpívala – kromě jedné: Sesta v opeře La clemenza di Tito. Sestovy árie samozřejmě posluchači v mém podání na koncertech slyšeli, ale nějak jsem se nikdy nedostala k provedení celé opery. Jsem vděčna za tuto příležitost a zejména za to, že ji mohu ztvárnit obklopena skvělými přáteli a zpěváky, které hluboce obdivuji. To, že na této opeře mohu pracovat se svým vlastním orchestrem Les Musiciens du Prince-Monaco a šéfdirigentem Gianlucou Capuanem, je pro mě osobně nesmírně důležité. Orchestr hraje na dobové nástroje, což je u tak krásně zpracovaného díla obzvláště důležité. A za druhé, od roku 2016 intenzivně pracujeme na repertoáru z období baroka, klasicismu a raného romantismu. Tento kontinuální vývoj nám umožňuje prohlubovat naše prožitky z hudby a obohacovat naše vystoupení od jednoho projektu k druhému.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments