Ivan Klánský dostane Granátovou hvězdu za celoživotní přínos českému kulturnímu dědictví

Český klavírní virtuóz se stane prvním mužem s oceněním Granátová hvězda, které uděluje Bohemian Heritage Fund osobnostem českého umění za celoživotní přínos českému kulturnímu dědictví. Ocenění v minulosti obdržela Zuzana Růžičková a Soňa Červená. Profesor Klánský osobně převezme Granátovou hvězdu 1. května v pražském Rudolfinu. Dnes to oznámilo vedení Bohemian Heritage Fund.

Ivan Klánský (zdroj SMART)

„Zpráva o mém ocenění Granátovou hvězdou v roce mého životního jubilea mě nesmírně potěšila,“ řekl profesor Ivan Klánský, který letos oslaví sedmdesátiny. Správní rada Bohemian Heritage Fund se rozhodla ocenit nejen jeho nepopiratelné umělecké kvality, ale zejména jeho práci pedagogickou. Od roku 1983 je profesorem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, v roce 1997 se stal vedoucím katedry klávesových nástrojů a nyní zde převzal funkci děkana. Od roku 1991 je profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu. Vedl také mistrovské kurzy v Dublinu (1982–1986) a Bad Sulgau (od 1997).

Recitál Ivana Klánského z díla Fryderyka Chopina se uskuteční v úterý 1. května ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, poté umělec převezme Granátovou hvězdu. Za chopinistu v mezinárodním měřítku bývá označován už od roku 1970, kdy se jako dvaadvacetiletý probojoval do nejužšího finále chopinovské soutěže ve Varšavě. „Hodnotit vlastní interpretaci mi samozřejmě nepřísluší. Snažím se ukázat svůj du­ševní svět, svůj pohled na Chopinovu hudbu, ale posluchač musí říci, zda jsem ho pře­svědčil a potěšil. Je to ten krásný trojúhelník skladatel – interpret – posluchač, který už mnoho staletí působí radost a štěstí mnoha lidem a dává umění jako takovému smysl,“ uvedl profesor Ivan Klánský, který minulý rok převzal za celoživotní dílo prestižní Cenu Antonína Dvořáka. Kritika i posluchači si na jeho hře cení snoubení intenzivního citového prožitku s dokonale virtuózním ovládáním nástroje.

„Považuji za velkou čest být ve společnosti dvou tak velkých osobností našeho hudebního života, které získaly toto ocenění přede mnou – profesorky Zuzany Růžičkové a paní Soni Červené. Velmi si tohoto významného ocenění vážím,” řekl Ivan Klánský.

Granátová hvězda (zdroj Bohemian Heritage Fund )

Ocenění Granátová hvězda uděluje Bohemian Heritage Fund osobnostem, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. Originální návrh Granátové hvězdy vznikl v Belda Factory, šperkařské dílně s dlouhou rodinnou tradicí, která se mimo jiné od roku 1966 stará o české korunovační klenoty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat