Ivo Kahánek oslaví se Slovenskou filharmonií Rok české hudby

Čtvrtý klavírní recitál v 75. sezóně Slovenské filharmonie je naplánován na úterý 6. února 2024 v 19:00 hodin. V Malém sále vystoupí český klavírista Ivo Kahánek.
Ivo Kahánek (zdroj Ivo Kahánek)
Ivo Kahánek (zdroj Ivo Kahánek)

Ivo Kahánek debutoval v roce 2007 na BBC Proms v Londýně pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a v roce 2014 vystoupil po boku Berlínských filharmoniků pod taktovkou Sira Simona Rattla. Spolupracuje se světovými orchestry a aktivně se věnuje komorní hudbě. Jeho klavírní recitál v Malém sále Slovenské filharmonie bude oslavou Roku české hudby. Umělec sestavil program z děl českých skladatelů 19. a 20. století – Dvořáka, Smetany, Janáčka a Martinů. Zazní také vzácně prováděná sonáta Gideona Kleina.

Koncert zahájí Dvořákova Suita A dur op. 98 z roku 1894. Jedná se o jedno z jeho vzácněji uváděných klavírních děl. Antonín Dvořák ji zkomponoval během svého pobytu v USA, kde zastával funkci ředitele Národní hudební konzervatoře v New Yorku. Následovat budou dvě díla Bedřicha Smetany – Macbeth a čarodějnice z roku 1859, kdy skladatel působil ve švédském Göteborgu, a výběr z cyklu Sny, který patří k jeho posledním klavírním dílům. Zkomponoval ho v roce 1875. Následovat bude čtyřvětý cyklus Leoše Janáčka V mlhách z roku 1912, inspirovaný Debussyho impresionismem. Předposlední skladbou večera bude dílo na Slovensku neznámého skladatele Gideona Kleina, který byl v roce 1944 deportován do Osvětimi a koncentračního tábora Fürstengrube, kde v roce 1945 zemřel. Na koncertě zazní jeho Sonáta pro klavír, kterou zkomponoval v Terezíně. Úterní večer uzavře Sonáta pro klavír H. 350 Bohuslava Martinů, rodáka z Poličky. Patří k jeho vrcholným dílům klavírního odkazu. Zkomponoval ji v roce 1954 ve Francii.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments