Jakub Hrůša přijal opětovné pozvání k Berlínské filharmonii

Jakub Hrůša provede s Berlínskými filharmoniky 11. a 12. září v hlavním sále Berlínské filharmonie Brucknerovu „Romantickou“ symfonii č. 4 a světovou premiéru skladby Olgy Neuwirth „Keyframes for a Hippogriff“. Koncert 11. září bude od 19 hodin přenášen online prostřednictvím platformy Digital concert hall.

Jakub Hrůša (zdroj Accademia Nazionale di Santa Cecilia)
Jakub Hrůša (zdroj Accademia Nazionale di Santa Cecilia)

Jakub Hrůša ve spolupráci s Berlínskou filharmonií představí ve dvou večerech 11. a 12. září dílo rakouských autorů: propojí hudební odkaz Antona Brucknera se současnou autorkou Olgou Neuwirth, která patří k nejnadanějším skladatelům současnosti.

„Zahrajeme posluchačům již dobře známé dílo ve spojení s čerstvou novinkou,“ říká Jakub Hrůša, který je známý tím, že rád prezentuje hudební projekty v neotřelém spojení.

Čtvrtá symfonie Antona Brucknera transformuje přírodní motivy – ne nadarmo se jí přezdívá „romantická“: hornová sóla a široké spektrum smyčců evokuje loveckou a přírodní atmosféru.

Skladba Keyframes for Hippogriff, která je napsána pro kontratenor a dětský sbor, podle slov autorky vyjadřuje snahu „o to, abychom si udrželi svobodného ducha navzdory zoufalství a bolesti světa“, přičemž zdroj osobní síly nachází, podobně jako Bruckner, v přírodě. Příznačné je, že světová premiéra proběhne v den 20. výročí teroristických útoků v New Yorku. Olga Neuwirth věnovala své nové dílo nedávno zesnulé americké sběratelce umění a filantropce Hester Diamond, která ji okouzlila svým rozhledem, hlubokými znalostmi umění a šarmem.

Jakub Hrůša, šéfdirigent Bamberského symfonického orchestru a hlavní hostující dirigent České filharmonie a římského orchestru Santa Cecilia, vystupuje v sále Berlínské filharmonie pravidelně. V roce 2018 zde debutoval právě i s Berlínskými filharmoniky, pro které je koncertní síň s kapacitou přes 2400 míst domácím pódiem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments