Jakub Hrůša slaví pětatřicátiny

Dirigent Jakub Hrůša, narozený 23. července 1981, je od letošního roku šéfdirigentem a hudebním ředitelem Bamberských symfoniků (Bavorské státní filharmonie). Věnuje se také opeře. V roce 2001 nastudoval ve světové premiéře dílo Marko Ivanoviče Dívka a smrt, spolupracuje s Národním divadlem v Praze, na jehož scéně uvedl mimo jiné Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky nebo Dvořákovu Rusalku.

Jakub Hrůša (foto web J. Hrůšy)
Jakub Hrůša (foto web J. Hrůši)

Dirigování se Jakub Hrůša začal věnovat již během studia na všeobecném gymnáziu v rodném Brně. V Praze studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského. V osmnácti letech se zúčastnil mezinárodní dirigentské soutěže Pražského jara, v níž získal čestné uznání poroty a další dvě ceny pro nejmladšího a nejúspěšnějšího českého kandidáta.

Od sezony 2008/2009 nastoupil Hrůša jako šéfdirigent Pražské komorní filharmonie, s níž v roce 2010 zahajoval Pražské jaro. V současné době je stálým dirigentem České filharmonie a taktéž hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru. Mezi další jeho úspěchy z poslední doby patří například debuty s Losangeleskou filharmonií a s Vídeňskými symfoniky.

Jakub Hrůša & Česká filharmonie - duben 2016 (foto Petra Hajská)
Jakub Hrůša & Česká filharmonie – duben 2016 (foto Petra Hajská)

Jakub Hrůša se také věnuje příležitostné hudební publicistice, sérii jeho glos na téma Bohuslav Martinů přinesla před časem exkluzivně Opera Plus (najdete v našem archivu zde). Přejeme hodně dalších úspěchů!

Související články


Napsat komentář