Jakub Hrůša zakončí sezonu orchestru Santa Cecilia s českými a slovenskými sólisty

Závěr první sezony v pozici hlavního hostujícího dirigenta legendárního italského orchestru Santa Cecilia pojal Jakub Hrůša jako prezentaci dvou nejznámějších orchestrálních děl Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka.
Jakub Hrůša (foto Accademia Nazionale di Santa Cecilia)
Jakub Hrůša (foto Accademia Nazionale di Santa Cecilia)

„Mnozí Italové českou hudbu stále teprve objevují, chtěl jsem jim představit výrazná díla slovanské hudební literatury, která patří u každého z autorů k nejhranějším,“ říká Jakub Hrůša. „Vedle notoricky známé a posluchačsky velice vděčné Dvořákovy Novosvětské symfonie může být Glagolská mše Leoše Janáčka trochu odlišným, ale silným a syrovějším zážitkem. Všiml jsem si, že v Itálii vyznávají kulturní autenticitu, a i když místní posluchače a hudebníky starý slovanský liturgický text a zemitost Janáčkova stylu budou jistě provokovat, budou tím vším zároveň taky nesmírně fascinováni“, dodává. Ke spolupráci si český dirigent vybral čtveřici našich renomovaných interpretů, kterými jsou Kateřina Kněžíková (soprán), Jarmila Balážová (alt), Richard Samek (tenor) a Jozef Benci (bas). Program zazní v Římě během tří večerů: 9., 10. a 11. června.

Jakub Hrůša se před římským publikem se v čele nejreprezentativnějšího italského symfonického tělesa v nové pozici představil na svém inauguračním koncertu již na podzim, kdy v přímém televizním přenosu řídil provedení Mahlerovy Druhé symfonie „Vzkříšení“. A již v roce 2016 s ním zazářil při interpretaci Smetanovy Mé vlasti a ve dvou dalších velmi úspěšných programech v letech 2018 a 2019. V minulé sezoně s orchestrem Santa Cecilia oslavil svátek založení Italské republiky v přímém přenosu na italské televizní stanici RAI 1 s velkým leskem a za přítomnosti špiček společenské i politické reprezentace země, na prvním místě italského prezidenta.

Kromě svých závazků v pozici šéfdirigenta Bamberských symfoniků a hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie stihl Jakub Hrůša řídit Berlínské filharmoniky, hostoval na festivalu v Lucernu, absolvoval dvě velká americká turné se čtyřmi nejlepšími orchestry USA – Newyorskými, Bostonskými, Clevelandskými a Chicagskými filharmoniky, kde se dočkal, podobně jako při provedení Wagnerova Lohengrina v londýnské Královské opeře Covent Garden, fenomenálně superlativních recenzí a ohlasů.

Dále v této sezoně získal společně s Bamberskými symfoniky Cenu německé hudební kritiky „Schallplatenkrittik Preis“ za nahrávku Mahlerovy 4. symfonie a s nahrávkou Brucknerovy 4. symfonie prestižní ocenění International Classical Music Award. Za album Houslové koncerty č. 1 a č. 2 skladatele Bohuslava Martinů byl opět společně s Bamberskými symfoniky a houslistou Frankem Peterem Zimmermannem nominován na cenu BBC Music Magazine v kategorii Concerto.

Dalším nejbližším uměleckým projektem Jakuba Hrůši bude Janáčkova opera Káťa Kabanová v Salcburku. Premiéra je naplánovaná na 7. srpna tohoto roku. Režie se ujal Barrie Kosky, hrát budou Vídeňští filharmonikové. Spolu se sopranistkou Corrine Winters, která ztvární titulní roli Káti, se představí Evelyn Herlitzius, David Butt Philip, Jaroslav Březina, Benjamin Hulett, Jarmila Balážová a Jens Larsen.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments