JAMU ke svým 75. narozeninám spojí Hudební a Divadelní fakultu

16. října se v Besedním domě uskuteční slavnostní koncert JAMU75. K příležitosti výročí 75 let od založení se představí studenti Hudební i Divadelní fakulty. Mezi 165 účinkujícími nebudou chybět studenti, absolventi, pedagogové a další hosté. V 17:00 hodin zazní pod taktovkou dirigenta Jakuba Kleckera známé skladby Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka nebo W. A. Mozarta v podání Janáčkova akademického orchestru a sboru JAMU.
Janáčkova akademie múzických umění (zdroj Janáčkova akademie múzických umění)
Janáčkova akademie múzických umění (zdroj Janáčkova akademie múzických umění)

„Hlavním těžištěm programu jsou díla českých a moravských autorů, Te Deum Antonína Dvořáka a Sinfonietta Leoše Janáčka, který k naší akademii neodmyslitelně patří,“ popsal dramaturgii koncertu dirigent Jakub Klecker, který se stal v roce 2019 šéfdirigentem Moravské filharmonie. Součástí programu bude i Mozartův Klavírní koncert č. 12 A dur v podání klavíristy, pedagoga a absolventa JAMU profesora Jana Jiraského. V roli sólistů se představí také absolventi JAMU pěvci Ivana Pavlů a Tadeáš Hoza.

V rámci výročního koncertu předá rektor Petr Michálek zlaté medaile významným osobnostem, které se zasloužily o rozvoj akademie. Oceněni budou například profesoři Jan Gogola, Jan Hančil, Miloslav Jelínek, Ivo Medek, Václav Kunt, Jan Zbavitel, Martin Prchal a docent Jan Kolegar. Zároveň rektor akademie pokřtí novou knihu Marka Hlavici a Kláry Hanákové. Výpravná publikace s názvem …vždy svou hřivnou přispívat… je věnovaná devatenácti držitelům titulu doctor honoris causa Janáčkovy akademie.

Do organizace koncertu se zapojilo přibližně šedesát lidí. Třetinu týmu pak tvoří studenti. „První prosincový týden se konala úvodní porada interního projektového týmu, tehdy ještě složeného pouze z vedení Hudební fakulty,“ sdělila projektová manažerka koncertu Barbora Toiflová. Finální verze konceptu, včetně místa konání a programu, byla podle slov manažerky schválena v březnu 2022. Zatímco pěvecký sbor zkouší průběžně od června, orchestr začal s dělenými zkouškami v prvním týdnu akademického roku.

Koncert v Besedním domě nebude první veřejnou oslavou významného jubilea. V květnu uspořádala Hudební fakulta Open-air koncert Janáčkova akademického orchestru. Na venkovním prostranství před budovou školy vystoupila 11. května 2022 téměř padesátka muzikantů dechového oddělní Janáčkova akademického orchestru v čele se sólistkami Ekaterinou Krovatevou a Anežkou Novákovou.

Od 12. září 1947 poskytla JAMU vzdělání tisícům umělců. Mezi její známé absolventy patří například Miroslav Donutil, Bolek Polívka, Dagmar Havlová nebo Hana Zagorová. Před deseti lety otevřela akademie vlastní hudebně-dramatickou laboratoř Divadlo na Orlí. Za dobu své existence navázala Hudební i Divadelní fakulta řadu mezinárodních spoluprací. Pravidelnými akcemi, které JAMU pořádá, jsou Mezinárodní interpretační kurzy, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně nebo Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER. V současnosti studuje na obou fakultách Janáčkovy akademie přibližně 700 studentů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments