Jana Boušková uvádí live rozhovory s osobnostmi světové hudební scény

První live rozhovor už 21. září od 17:00 na FB Operaplus i The Harp Channel. Hostem bude mladý nizozemský harfista Remy van Kesteren. Těšit se můžeme i na jména takových umělců, jako jsou houslisté Josef Špaček či Jiří Vodička, klavíristé Lars Vogt či Ivo Kahánek, hobojista François Leleux, nebo violoncellista Jiří Bárta a mnoho dalších hvězd hudebního nebe.
Jana Boušková 2018 (foto Majka Votavová)

Vynucená koronavirová pauza v živém koncertní činnosti přivedla harfistku Janu Bouškovou k myšlence postavit se k problému čelem a online. Organizovala světový online harfový kongres, vyučovala své žáky prostřednictvím internetu na trase Praha – Londýn a Praha – Brusel. A kromě toho pravidelně na svém facebookovém kanálu Tha Harp Channel pořádala pravidelné live rozhovory v angličtině napříč celým světem. Nyní bude své živé rozhovory s osobnostmi zahraniční i tuzemské hudební scény pořádat i ve spolupráci s portálem Operaplus.cz.

Zatímco někteří kvůli koronvairovým omezením svěsili ruce do klína, harfistka Jana Boušková nejenže nadále pilně pracovala na rozšiřování svého repertoáru, ale objevila v sobě skrytý IT talent a založila si kromě svého oficiálního FB profilu Jana Boušková Harpist i speciální harfový The Harp Channel. „Zjistila jsem, že mě to nesmírně baví,“ říká slavná česká harfistka, „ Vyrábím si grafiku, sama jsem si navrhla logo a kontaktuji své přátele hudebníky, kteří se velmi rádi účastní takovýchto online setkání.“ Příprava online rozhovorů, které Boušková vede živě a většinou v angličtině, je náročná a vyžádala si i svou daň – během července si sezením u počítače zablokovala krční páteř a natáčení sólové desky se zdálo být ohroženo. „Naštěstí pomohla šikovná fyzioterapeutka a natáčení i rozhovory se mohou opět rozběhnout,“ říká dáma, která na konci září oslaví padesátiny. „Věk si vůbec nepřipouštím a právě moderní technologie mi dávají možnosti, o kterých se nám dříve nesnilo. Snažím se i trochu vzdorovat předsudkům, že ženy, navíc z oblasti klasické hudby, si s IT technologiemi netykají.“

Remy Van Kesteren (foto Kaupo Kikkas)

Hvězdy na dosah ruky
Na koho se můžeme v pravidelných rozhovorech, které by od 21. září měly probíhat jednou týdně, těšit? „Zatím jsem se zaměřovala zejména na osobnosti z oblasti harfového světa, nyní se chci více rozhlédnout a oslovit muzikanty, se kterými jsem měla tu čest během své kariéry vystupovat v zahraničí nebo u nás. Povídání zatím probíhalo většinou v angličtině, ale v hledáčku jsou i čeští kolegové, kteří mají k hudbě blízký vztah.“ Naštěstí je Jana Boušková díky svému vystupování i pedagogické praxi na zahraničních školách téměř bilingvní a přechod z češtiny do angličtiny jí nečiní žádné obtíže. Už 21. září bude od 17:00 hostem Jany Bouškové mladý nizozemský harfista Remy van Kesteren, který svou uměleckou činností překračuje hranice žánrů, dále mezi dalšími hosty budou např. houslisté Josef Špaček či Jiří Vodička, klavíristé Lars Vogt či Ivo Kahánek, hobojista François Leleux, nebo violoncellista Jiří Bárta a mnoho hvězd hudebního nebe. Dotazy mohou klást i diváci prostřednictvím FB komentářů.

Remy van Kesteren (1989) je považován za jednoho z největších harfových talentů současnosti. Je vyhledávaným sólistou i komorním hráčem. Účastnil se řady ambiciózních projektů, včetně spolupráce se slavným baletním choreografem Hansem van Manenem v roce 2014. Zvuk harfy ho okouzlil již v pěti letech.V deseti letech začal studovat konzervatoř v Utrechtu, dále v Paříži a Amsterdamu. Studia dokončil s nejvyšším vyznamenáním, založil i vlastní holandský harfový festival.

Remy Van Kesteren už v 15 letech hrál v newyorské Carnegie Hall a v následujícím roce vystoupil roce debutoval v Concertgebouw. Poté, co vyhrál řadu ocenění a soutěží, vystupoval po celém světě, od Evropy po Spojené státy, Japonsko a Afriku.

Od roku 2015 van Kesteren objevoval i jiné žánry. Svými skladbami vytvořil svůj vlastní svět. Ve spolupráci se výrobcem harfy značky Salvi vyvinul také model Réus 49. Nový nástroj má 49 místo 47 strun a lze na něj hrát akusticky i elektronicky.

V sezóně 2020/21 se Remy van Kesteren poprvé představí na Concertgebouworkest.

5 3 votes
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments