Jana Semerádová obdržela francouzský Řád umění a literatury v hodnosti Rytíř

Francouzským Řádem umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) v hodnosti Rytíř byly 4. prosince 2024 oceněny zásluhy doc. Mgr. Jany Semerádové. Umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum, flétnistka, sólistka světové úrovně, dramaturgyně, badatelka a pedagožka obdržela toto prestižní ocenění za šíření francouzské barokní hudby a kulturního dědictví Francie. Řád, který Jana Semerádová převzala v Buquoyském paláci na Malé Straně v Praze z rukou J. E. Stéphana Crouzata, velvyslance Francie v České republice, uděluje francouzské ministerstvo kultury za významné zásluhy na poli literatury a umění.
Stéphane Crouzat a Jana Semerádová, udělení francouzského Řádu umění a literatury (zdroj Collegium Marianum)
Stéphane Crouzat a Jana Semerádová, udělení francouzského Řádu umění a literatury (zdroj Collegium Marianum)

Jana Semerádová je uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum, který založila v roce 1997, a dramaturgyní koncertního cyklu Barokní podvečery (od roku 2001, 24 ročníků) a mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby (od roku 2000, 25 ročníků). Díky její umělecké i dramaturgické činnosti se českému publiku představila celá řada předních francouzských interpretů a hudebních i divadelních souborů a bylo uvedeno množství jedinečných koncertních i scénických projektů (partnerem mnoha projektů byl Francouzský institut v Praze). Jana Semerádová do svých programů pravidelně zařazuje francouzskou barokní hudbu, kterou interpretuje s pro sebe typickou lehkostí, grácií a elegancí. Diskografie Jany Semerádové i souboru Collegium Marianum zahrnuje také francouzskou barokní hudbu (například Solo for the King, Lalande: Grands motetes, Chaconne for the Princess).

Jana Semerádová je též uznávanou pedagožkou v oblasti historicky poučené interpretace staré hudby a pravidelně vede interpretační kurzy. V roce 2015 se habilitovala na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze a získala docenturu v oboru flétna. Pod jejím uměleckým vedením pořádá centrum historických umění Collegium Marianum – Týnská škola nejen pravidelné koncerty, ale také mezinárodní mistrovské interpretační kurzy zaměřené nejen na hudbu, ale také tanec či barokní gestiku (Académie de Sablé à Prague, Akademie Versailles). Od roku 2024 vyučuje na Akademii Muzyczné im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments