Janáček Brno 2012: vedle Janáčka od Carsena a Kupfera také Korngold a Schönberg

Hned několik přivezených inscenací zahraničních operních domů v režijním nastudování renomovaných tvůrců, stejně jako i představení domácího souboru brněnské Janáčkovy opery či Slovenského národního divadla a opery ostravské nabídne vedle celé řady koncertů, matiné, výstav a dalších akcí nejnovější, již třetí ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáček Brno. Jeho podrobný program, naplánovaný na druhou polovinu letošního listopadu – od 16. do 25.11.2012 – vedení festivalu právě teď představilo.

Ředitel pořádajícího brněnského Národního divadla Daniel Dvořák přitom tvrdí, že ambicí festivalu je, aby se Brno stalo synonymem pro Janáčka podobně jako třeba Salcburk pro Mozarta nebo Bayreuth pro Wagnera. Jedním z vrcholů letošního festivalového ročníku by se tak podle Dvořáka mohla stát nová inscenace Janáčkovy Věci Makropulos v podání norimberského Staatstheater v režii Roberta Carsena a pod taktovkou Marcuse Bosche, která tam měla před pár dny svoji premiéru.Slavnostní zahájení festivalu 16. listopadu v Janáčkově divadle obstará nová incenace Janáčkovy opery Osud v provedení Národního divadla Brno s dirigentem Jakubem Kleckerem v režii Ansgara Haaga. Operních představení je na programu festivalu celkem sedm: vedle Osudu a již v úvodu zmíněné Věci Makropulos také další janáčkovský titul, Káťa Kabanová v režii Harryho Kupfera, kterou v Brně uvede Opera Zuid z nizozemského Maastrichtu s dirigentem brněnského původu Stefanem Veselkou.

Další Káťu Kabanovou pak přiveze ostravská opera s dirigentem Robertem Jindrou a režisérem Jiřím Nekvasilem, brněnské Slovenské národní divadlo zase přijede s nedávno premiérovanou Její pastorkyní, resp. Jenůfou v nastudování Jaroslava Kyzlinka a Martina Otavy. Magnetem programu by se mohla též stát zřídka hraná opera brněnského rodáka Ericha Wolfganga Konrgolda Zázrak Heliany v koprodukci souboru Pfalztheater Kaiserlautern a Národního divadla Brno, jejímž nastudováním byl pověřený dirigent Peter Feranec, režií pak Johannes Reitmeier a Heinz Lukas-Kindermann. Do zbrusu nového Divadla na Orlí bude v podání Komorní opery Hudební fakulty brněnské JAMU připravena Evropská turistika Josefa Berga a Kráska a zvíře Miloslava Ištavna, ve foyeru Janáčkova divadla zase Opera Diversa provede Bergovy aktovky Eufrides před branami Thymén a Johannes doktor Faust. Filharmonie Brno a balet brněnského Národního divadla provedou v nastudování dirigenta Leoše Svárovského a v chorografii Ralfa Dörnena Schönbergovu Zjasněnou noc, z celé řady koncertů stojí za zmínku alespoň symfonické drama Námořník Mikuláš Viléma Petrželky.

www.janacek-brno.cz

Mohlo by vás zajímat