Janáčkova filharmonie má nový klavír za 4,6 milionu korun

Janáčkova filharmonie má nový klavír za 4,6 milionu korun. Řediteli orchestru Janu Žemlovi ho pomáhali v Hamburku v sídle firmy Steinway vybírat dva světoví klavíristé Lukáš Vondráček a Ivo Kahánek, řekla mluvčí orchestru Jana Knižátková. Nástroj dorazí do Ostravy na začátku března. Prvním umělcem, který mistrovský nástroj v Ostravě rozezní, bude britský pianista Paul Lewis.
(zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

„Potřeba nového nástroje vyvstávala postupně ruku v ruce s vynikajícími hostujícími sólisty a jejich nároky, zařazením nového cyklu klavírních recitálů a také samozřejmě v souvislosti se snahou zajistit posluchačům Janáčkovy filharmonie Ostrava co možná nejkvalitnější zvuk,“ uvedla mluvčí.

Žemla a dva pianisté vybírali z deseti nástrojů. „K výběru jsem přizval dva klavíristy, kteří mají k Ostravě a JFO vztah, znají prostředí a zároveň já znám je a vážím si jejich uměleckých názorů a hodnot. Navíc jsou oba aktuálně nejaktivnějšími českými umělci,“ vysvětlil Žemla, proč pozval k výběru nástroje právě Kahánka a Vondráčka.

Trojice nakonec zvolila nástroj, který má podle ní osobitý zvuk. „Nemyslím, že by byl tento klavír na první dotek úplně snadný, ale rozhodně s největším zvukem a barevnou dynamickou škálou, která vás prostě rozechvěje. Od začátku jsem se toho nástroje trochu bál a zároveň ho chtěl. Velmi mě potěšilo, že rozhodnutí bylo nakonec rychlé a jednohlasné,“ doplnil Žemla.

Podle něj patrně půjde o první klavír v Česku, který má speciální harmonická dusítka. Jde o nový patent firmy Steinway&Sons, který umožňuje pianistům lepší kontrolu nad zvukem při minimálním použití pedálu. „Jsem si jist, že Janáčkova filharmonie Ostrava získala nekompromisní nástroj světové kvality,“ řekl Žemla. „Je to nástroj, kterému nejlépe svědčí velký, romantický repertoár. Myslím, že se hudbymilovní Ostravané mají na co těšit,“ dodal Vondráček.

Mohlo by vás zajímat