Janáčkova filharmonie Ostrava bude během července koncertovat napříč Českem

Přestože Janáčkova filharmonie Ostrava odehrála oficiální závěrečný koncert 70. koncertní sezóny na začátku tohoto května, koncertní aktivity této sezóny pro orchestr ani v letních měsících zdaleka nekončí. Ještě před podzimním startem té nové totiž odehrál ostravský orchestr vyprodaný program v prestižním vídeňském Musikvereinu, doprovodil finalisty soutěže Beethovenův Hradec a pokračuje v takzvaném mezi sezónním koncertování v rámci oblíbeného Opavského cyklu. Jednou z nejbližších zastávek pak bude festival Smetanova Litomyšl, kam se JFO vydá již v příštím týdnu a odehraje zde dva koncerty věnované oslavám Roku české hudby s díly našich populárních skladatelů. Letní festivalová sezóna bude pokračovat zahajovacím koncertem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov a po dalším opavském koncertu se orchestr znovu představí s mimořádně oblíbeným projektem Symphonic Dance Music na festivalu Štěrkovna Open Music v Hlučíně. Zcela mimořádnou událostí pak bude koncert při příležitosti poklepání základního kamene nového kulturního komplexu, který vznikne rekonstrukcí největšího ostravského kulturního domu a přístavbou koncertního sálu. Akce proběhne před Domem kultury města Ostravy v pátek 19. července 2024. Ceremoniál, jehož se osobně zúčastní také autor projektu architekt Steven Holl, bude mít veřejnost možnost sledovat prostřednictvím živého streamu na sociálních sítích.
Štěrkovna Open 2019 (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Štěrkovna Open 2019 (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Výčet červencových aktivit ostravské filharmonie nasvědčuje tomu, že si její hráči budou muset na prázdninový režim ještě nějakou dobu počkat. V posledních letech je totiž Janáčkova filharmonie Ostrava pravidelnou součástí letních hudebních festivalů, jejichž dramaturgie se nese nejen v duchu klasické, ale také populární hudby, a tak se JFO i v tomto roce představí, v mezidobí dvou koncertních sezón, široké veřejnosti s pestrým koncertním programem.„Účast na festivalech je pro náš orchestr již v podstatě tradiční záležitostí a samozřejmě ji vnímáme jako určitou prestiž. Pravidelně se účastníme hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, letos budeme zahajovat 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, kde na břehu Vltavy odehrajeme na počest českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany pod vedením Aleny Hron ikonickou Mou vlast. Toto provedení bude protentokrát ozvláštněno propojením s baletním souborem,“ přibližuje část letních aktivit orchestru ředitel JFO Jan Žemla. Na konci července se pak například ostravská filharmonie po pěti letech vrátí i na festival Štěrkovna Open Music, kde v jejich podání zazní oblíbený projekt Symphonic Dance Music. „I tentokrát půjde o spojení klasické a moderní hudby ve spolupráci s DJem, které bude pro vizuální efekt doplněno o laserovou show. Věřím, že toto netradiční zpracování a aranže Jana Lstibůrka osloví všechny účastníky tohoto festivalu,“ doplňuje Žemla. Po boku Janáčkovy filharmonie se při této příležitosti představí ostravský DJ Lowa a zpěvačka Dasha.

Vedle návštěvnicky velmi oblíbených koncertů tzv. Opavského cyklu se Janáčkova filharmonie Ostrava v červnu představila například při příležitosti 59. ročníku mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec, kde v kostele sv. Václava doprovodila trojici vysoce nadaných finalistů z Japonska, Německa a Rakouska. V rámci druhého opavského abonentního koncertu se spolu s orchestrem a pod vedením mladého nadějného dirigenta Valentina Uryupina představil také opavský rodák a světový klavírista Lukáš Vondráček. S programem, který nabídl část díla Bedřicha Smetany, Fryderyka Chopina nebo Ludwiga van Beethovena, se o den později ve stejném obsazení vydal do vídeňského Musikvereinu.„Koncertovat v těchto prestižních prostorách je pro nás vždy významný umělecký počin. Zlatý sál Musikvereinu je dnes z pohledu akustických parametrů řazen mezi nejkvalitnější koncertní sály světa, pravidelně se zde konají například Novoroční koncerty Vídeňských filharmoniků. Mít možnost koncertovat v tak proslulých prostorách je pro každé hudební těleso skutečně mimořádnou příležitostí, jež se rozhodně nenaskytne každému,“ upřesňuje Žemla s tím, že JFO se do Musikvereinu vrátila po pěti letech, naposledy zde koncertovala s českou sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou. Záznam koncertu bude 3. srpna vysílat stanice Apropos Klassik celostátního rádia ORF (Österreichischer Rundfunk).

Janáčkova filharmonie Ostrava ve Zlatém sále, Musikverein, Vídeň, 25. června 2024 (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava, foto Martin Kusyn)
Janáčkova filharmonie Ostrava ve Zlatém sále, Musikverein, Vídeň, 25. června 2024 (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava, foto Martin Kusyn)

Nádherný areál Státního zámku Litomyšl se tradičně stává domovem festivalu Smetanova Litomyšl. JFO se tohoto druhého nejstaršího festivalu u nás účastní pravidelně. V tomto roce se zde představí hned ve dvou po sobě jdoucích dnech (4. a 5. července), kdy odehraje netradiční jubilejní koncert věnovaný Století české písničky. „Posluchači se mohou těšit na nesmrtelná díla největších českých skladatelů, textařů a interpretů, mezi něž patří například Jiří Šlitr, Karel Kryl, Petr Hapka či Michael Kocáb. Zazní písně jako Stín katedrál, S cizí ženou v cizím pokoji nebo písně z filmů jako Šíleně smutná princezna nebo Limonádový Joe,“ přibližuje program manažer orchestru Petr Dvořák.

Hned 12. července se ostravský orchestr přesune na jih Čech, do Českého Krumlova, kde zahájí 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. V doprovodu baletního souboru Jiřího Bubeníčka a pod taktovkou české dirigentky Aleny Hron zazní zhudebnění české národní hrdosti a historie – cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.

Posledními letními koncerty se JFO vrátí zpět do Moravskoslezského kraje. 18. července odehraje třetí abonentní koncert v Opavě, v rámci nějž se publiku představí kanadský violoncellista Bryan Cheng. Tento koncert povede budoucí šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava Daniel Raiskin, který s JFO již nyní úzce spolupracuje při plánování a uměleckém směřování orchestru v dalších koncertních sezónách.

19. července se orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava zúčastní slavnostního poklepání základního kamene nového koncertního sálu. Přímo na parkovišti před Domem kultury města Ostravy se před zraky představitelů statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje a hostů odehraje ceremoniál symbolizující zahájení stavby nového kulturního komplexu. Ostravský orchestr v kompletním obsazení při této příležitosti odehraje pod vedením budoucího šéfdirigenta Daniela Raiskina skladbu Vltava z cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Veřejnost bude moct slavnostní ceremoniál, kterého se osobně zúčastní také autor architektonického návrhu Steven Holl, jenž se do připraveného území vrací po třech letech, sledovat prostřednictvím živého streamu na sociálních sítích.

Také v nadcházející 71. koncertní sezóně čeká Janáčkovu filharmonii Ostrava hned několik mimořádných tuzemských a zahraničních koncertů. Ty jsou, mimo standardní širokou nabídku koncertních cyklů, nedílnou součástí aktivit ostravského orchestru. V září zavítá do italské Pisy, konkrétně do Dómu panny Marie Nanebevzaté, který stojí hned vedle známé Šikmé věže, v listopadu do Zelené Hory v Polsku či německého Berlína. Kompletní přehled a ucelenou nabídku všech koncertů, včetně spolupracujících sólistů a dirigentů naleznete na webu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments