Janáčkova filharmonie Ostrava již potřetí rozezní prostory opavského kostela sv. Václava
Hudba soudobého lotyšského skladatele Pēterise Vaskse je dnes uváděna v koncertních sálech po celém světě. Jeho skladby často reflektují vztah přírody a člověka a svou meditativní hudební řečí se blíží minimalismu Arva Pärta nebo Valentina Silvestrova. Průzračná Musica serena pro smyčce z roku 2015 je jednou z Vasksových nejhranějších kompozic.
Violoncellový koncert Roberta Schumanna se společně s koncerty Dvořáka a Elgara řadí ke třem velkým romantickým dílům věnovaným koncertantnímu violoncellu. Pozdní Schumannovo dílo z roku 1850 klade na sólového interpreta nejen nemalé technické nároky, ale především od něj žádá hudebnost a smysl pro vyjádření vnitřní poezie. Jako sólista se se opavskému publiku představí mladý violoncellista kanadského původu Bryan Cheng. Tento vítěz několika prestižních mezinárodních soutěží, včetně proslulé Soutěže královny Alžběty v Bruselu, měl možnost prezentovat své umění v doprovodu řady světových orchestrů.
Kolébkou Třetí symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho je skotský Edinburgh, kde na skladatele mohutně zapůsobil dojem ze zchátralé, břečťanem porostlé královské kaple, v níž byla roku 1543 korunována skotská královna Marie Stuartovna. Dojmy z návštěvy Skotska roku 1829 skladatel později přetavil do podoby symfonie, která dodnes zůstává v oblibě díky melodickému bohatství i živým rytmům s ohlasy skotské lidové hudby. Koncert povede jeden z předních současných dirigentů a budoucí šéfdirigent Daniel Raiskin.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]