Janáčkova filharmonie Ostrava oživí avantgardu s houslistou Gringoltsem. Zazní i Stravinského Pták ohnivák

Janáčkova filharmonie Ostrava odehraje pod vedením dirigenta Andreye Boreyka dva koncerty věnované osobnostem druhé poloviny 20. století. První skladba večera zazní v podání houslisty Ilyi Gringoltse, který do Ostravy zavítá poprvé a posluchačům představí Druhý houslový koncert Bély Bartóka, jedno z klíčových děl houslového repertoáru tohoto období. Program doplní kontemplativní Labutí píseň estonského skladatele Arva Pärta a suita z baletu Pták Ohnivák, jejíž strhující orchestrální paleta vynesla Igoru Stravinskému mezinárodní věhlas. Koncerty se uskuteční ve čtvrtek 20. a v pátek 21. února 2025 od 19:00 hodin v sále Vesmíru.
Ilya Gringolts (foto Kaupo Kikkas)
Ilya Gringolts (foto Kaupo Kikkas)

Třetí koncert abonentního cyklu A uvede skladby dvou význačných osobností hudby první poloviny 20. století Bély Bartóka a Igora Stravinského. U kořenů kompoziční činnosti obou skladatelů stála lidová hudba, z níž oba čerpali inspiraci pro své avantgardní výboje. Zatímco před první světovou válkou lákal Bélu Bartóka symbolismus, pozdně romantická zvukomalba a impresionistická orchestrální paleta, od 20. let získala jeho díla díky bližšímu studiu maďarské a rumunské lidové hudby expresionistickou zkratkovitost, syrovost a intenzitu. Tyto rysy charakterizují také Bartókův Druhý houslový koncert z let 1937–1938. Toto přední dílo houslového repertoáru 20. století zazní v podání houslisty Ilyi Gringoltse.

Pařížská premiéra baletu Pták Ohnivák v roce 1910 přinesla dosud neznámému ruskému skladateli Igoru Stravinskému slávu a obdiv. Známou ruskou pohádku autor zpracoval pro baletní soubor Sergeje Ďagileva, s nímž spolupracoval i na dalších proslulých baletních kompozicích. Stravinského hudební ztvárnění Ptáka Ohniváka dodnes okouzluje orchestrální barvitostí a orientálním nádechem.

Ilya Gringolts je světově uznávaný houslista známý svou virtuozitou a hlubokými interpretacemi. Věnuje se jak klasickému, tak soudobému repertoáru a historicky poučené interpretaci. Spolupracoval s předními orchestry, včetně Losangeleské filharmonie, NHK Symphony Orchestra, Izraelské filharmonie a Berlínského rozhlasového symfonického orchestru. Jako primárius Gringolts Quartet vystoupil na festivalech v Salcburku, Lucernu a Edinburghu. Jeho nahrávky Paganiniho 24 capriccií, Stravinského houslových děl a Locatelliho Il labirinto armonico získaly prestižní ocenění Diapason d’Or a Gramophone Editor’s Choice. Studoval u Itzhaka Perlmana na Juilliard School a jako nejmladší vítěz historie zvítězil v soutěži Premio Paganini. Působí jako profesor v Curychu a Sieně. Hraje na housle Stradivari „ex-Prové“.

Andrey Boreyko nasbíral během svého působení na mezinárodní scéně bohaté zkušenosti. V letech 2019–2024 působil jako hudební a umělecký ředitel Varšavské filharmonie, kterou dovedl k novým uměleckým úspěchům a mezinárodnímu renomé. Pravidelně hostuje u předních světových orchestrů, včetně Vídeňského symfonického orchestru, Londýnského filharmonického orchestru, Berlínského rozhlasového symfonického orchestru či Vancouver Symphony Orchestra. V sezóně 2024/25 oslaví 90. výročí narození Giyi Kancheliho s Antverpským symfonickým orchestrem, vystoupí s New Japan Philharmonic v Tokiu a s Vancouver Symphony provede Zemlinského Mořskou pannu s barytonistou Thomasem Hampsonem. V minulých sezónách se představil také v La Scale, kde zahajoval koncertní sezónu, a na Mahlerově festivalu s jeho Symfonií vzkříšení. Během své kariéry působil jako hudební ředitel u orchestrů v Hamburku, Bernu, Düsseldorfu, Winnipegu a Bruselu. Jeho bohaté nahrávky zahrnují jak klasický repertoár, tak méně známá díla skladatelů jako Penderecki, Kletzki nebo Szymanowski.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments