Janáčkova filharmonie Ostrava s Kateřinou Kněžíkovou opět naživo

Po nucené odmlce odehraje Janáčkova filharmonie Ostrava 19. června ve 20 hodin opět orchestrální koncert pro veřejnost. Koncert nazvaný Kouzelná noc s Kateřinou Kněžíkovou, který se uskuteční v sále Domu kultury města Ostravy, bude prvním koncertem celého orchestru po více než třech měsících. Zazní písně a skladby Duparca, Ravela, Martinů, Suka a Faurého. Koncert se uskuteční ve spolupráci s MHF Leoše Janáčka a bude jej živě přenášet Český rozhlas Vltava.
Sopranistka Kateřina Kněžíková (foto Ilona Sochorová)

Ostravský orchestr sice ohlásil, že až do konce června budou všechny jeho aktivity přístupné jen online, ale s uvolněním „koronavirových“ opatření své vyhlášení velice rád opravuje. Jednak už od poloviny května jako první z českých orchestrů zpřístupnil symbolicky v 66. sezóně vždy 66 posluchačům koncerty svého „streamovaného“ cyklu, ale především nyní připravuje konečně i koncert celého orchestru a pro plný sál (samozřejmě s omezeným počtem míst vzhledem k hygienickým opatřením). Stane se tak poprvé od 5. března.

„Přestože jsem rád, že budeme mít možnost hrát přímo pro posluchače v sále, musíme přece jen omezit kapacitu. Daleko raději bych byl, kdyby na tento koncert mohlo být ´nabito´, což by za normální situace jistě bylo. Nezbývá, než doufat, že se v plně obsazeném sále budeme opět pravidelně setkávat od 10. září, kdy zahajujeme 67. sezónu,“ doplňuje ředitel JFO Jan Žemla.

Kateřina Kněžíková v loňském roce získala za titulní roli v opeře Bohuslava Martinů Julietta, kterou ztvárnila v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, Cenu Thálie. Tento skladatel nechybí v jejím výběru ani nachystaném koncertu, kde zazní zde jeho Kouzelné písně. Kromě nich to budou u nás málo známé písně francouzských autorů Henryho Duparca a Maurice Ravela. Program doplní Faurého čtyřdílná suita podle Maeterlinckova dramatu Pelléas a Melisanda a Sukova pohádka v provedení ostravského orchestru. „Na první koncert po delší době se samozřejmě moc těším, nejvíc na spolupráci se skvělou Kateřinou Kněžíkovou a na nádherný program, který je složený z části z hudby mých oblíbených autorů (Martinů, Ravel, Suk) a z části z tvorby ne až tak známého, ale velmi inspirativního Duparca,“ dodává koncertní mistr JFO Pavel Doležal.

Janáčkova filharmonie Ostrava (foto Martin Straka)

Koncert bude živě přenášet Český rozhlas Vltava místo původně plánovaného přenosu z Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. „Využili jsme nabídky a zájmu Českého rozhlasu uskutečnit v červnu, kdy měl festival původně probíhat, přímý přenos tohoto koncertu. V návaznosti na vládní opatření jsme se tedy rozhodli koncert realizovat ve skvělé spolupráci s Janáčkovou filharmonií,“ vysvětluje Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka.

Program bude na stanici Vltava doplněn moderovanými vstupy, v nichž se rozhlasoví posluchači v celé republice z úst Jaromíra Javůrka seznámí s letošní podobou Janáčkova festivalu – ten nabídne od září do listopadu v rámci programu Festivalový podzim několik koncertů, které se v původně plánovaném termínu pod MHF Leoše Janáčka nemohly uskutečnit. O profilovém CD Kateřiny Kněžíkové, které bude JFO se sopranistkou nahrávat koncem června, nové sezóně a v neposlední řadě i o pokračujících přípravách výstavby nového koncertního sálu v Ostravě pak promluví ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla.

Vstupenky na koncert v ceně 200 Kč lze zakoupit online, v prodejním místě JFO Janáček pointu nebo pobočkách Ostravského informačního servisu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments