Janáčkova filharmonie Ostrava zve na první koncert ve Vesmíru

„Do hvězdných výšin“ je více než příznačný název prvního koncertu Symfonického cyklu A – Janáčkovy filharmonie Ostrava a zároveň prvního koncertu, který zazní v prostorách bývalého kina Vesmír. Především zde bude filharmonie dočasně působit kvůli výstavbě koncertního sálu.

Zoltán Fejérvári (foto Balazs Borocz)
Zoltán Fejérvári (foto Balazs Borocz)

„Náš první koncert ve Vesmíru si tak zaslouží slavnostní skladby. Uvedeme Beethovenův ‚Císařský‘ koncert a Mendelssohnovu ‚Reformační‘ symfonii. Za klavír usedne Zoltán Fejérvári a orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava povede dirigent Valentin Uryupin,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla a zve všechny posluchače 13. října od 19:00 hodin do Vesmíru.

Prostory bývalého kina Vesmír prošly rekonstrukcí a akustickými úpravami, které posluchačům nabídnou dočasně adekvátní provizorium. S ohledem na komornější prostředí sálu ve Vesmíru, byl však pro Symfonický cyklus A vybrán tradičnější repertoár, který rozezvučí sál skvělými skladbami z 19. a 20. století. Cyklus nabídne to nejlepší od Beethovena, Dvořáka, Martinů, Strausse, Čajkovského nebo Prokofjeva.

Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr číslo 5 si vysloužil přízvisko „Císařský“. Údajně proto, že při premiéře jeden francouzský důstojník zvolal „c’est l’Empereur!“ neboli „to je císař!“. Skladatel koncert zkomponoval v roce 1809 a věnoval ho svému mecenáši, příteli a žákovi arcivévodovi Rudolfu Janu, kardinálu Habsbursko-Lotrinskému. Premiéra se odehrála o dva roky později v Lipsku, kde se už ale Beethoven nepředstavil jako sólista kvůli svému odcházejícímu sluchu. Zastoupil ho Friedrich Schneider. Klavírní koncert začíná netypicky sólovým vstupem bez orchestrálního úvodu.

V optimistickém duchu bude JFO pokračovat i ve druhé skladbě večera. Symfonii číslo 5 Felixe Mendelssohn-Bartholdyho skladatelova sestra Fanny označila jako „Reformační“. Hudebník ji totiž zkomponoval na počest 300. výročí předložení Augsburského vyznání Karlu V., což byl jeden ze základních spisů reformátorské lutherské církve. Skladba měla premiéru v roce 1832 a skladatel ji za svého života ještě několikrát zrevidoval.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments