Janáčkova filharmonie Ostrava zve na speciální cyklus koncertů v Opavě

Abonentní cyklus O je jedním z cyklů Janáčkovy filharmonie Ostrava, který se již tradičně koná v architektonicky mimořádném prostoru kostela sv. Václava v Opavě. JFO tak navazuje na koncerty pořádané v tomto městě v 70. a 80. letech. Ve třech abonentních koncertech se představí tuzemští i zahraniční interpreti zvučných jmen.
Federico Colli (foto Janáčkova filharmonie Ostrava)
Federico Colli (foto Janáčkova filharmonie Ostrava)

První opavský koncert proběhne již 1. července. „Koncert naživo, s diváky v sále a s potleskem v závěru – zdánlivě samozřejmá věc, která je pro nás nyní velkým zážitkem. Jsem rád, že divákům můžeme opět nabídnout to, co je pro nás zásadní – živá kvalitní hudba,“ dodává ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla, který zahajovací koncert opavského cyklu 1. července uvede spolu s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Lukášem Curylem a náměstkem opavského primátora Petrem Orieščíkem.

„Koncerty vážné hudby mívají v sakrálních prostorách nezapomenutelnou atmosféru. Návštěvníci opavských koncertů se mohou těšit na skladby Haydna, Šostakoviče nebo třeba Mozarta, které zazní v úžasné akustice, kterou kostelní loď nabízí. Dlouhou dobu nám kvůli pandemii byla kultura odepřena, proto jsem upřímně rád, že si ji opět lidé mohou vychutnávat naživo, a to i s podporou Moravskoslezskeho kraje,” říká náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

„Janáčkova filharmonie patří mezi naše nejlepší symfonické orchestry. Opava zase má jeden z nejkrásnějších kulturních stánků, kostel svatého Václava, a náročné a zároveň i vděčné diváky. Mám proto velkou radost, že se vše podařilo propojit a nejen Opavané, ale i řada hostů z dalších měst a obcí, mají jedinečnou příležitost být u dalších vystoupení ostravských umělců v Opavě. Těším se na tuto mimořádnou kulturní událost, kterou i tentokrát podpořilo město Opava,“ dodává opavský primátor Tomáš Navrátil.

Program:
O1 / 1. ABONENTNÍ KONCERT
1. července 2021, od 19 hodin
Honeggerovo Letní pastorale, Beethovenova „Pastorální“ symfonie nebo Šostakovičův Koncert pro klavír a orchestr v podání klavíristy Federica Colliho pod taktovkou Petra Popelky.

O2 / 2. ABONENTNÍ KONCERT
31. srpna 2021, od 19 hodin
Na Rautavaarův Epitaf pro Bélu Bartóka naváže Béla Bartók jako autor další skladby – jeho Koncert pro klavír a orchestr zazní v podání Lukáše Vondráčka.

O3 / 3. ABONENTNÍ KONCERT
13. října 2021, od 19 hodin
Vaňhalovy symfonie byly v době svého vzniku řazeny mezi nejlepší symfonické skladby. Uváděl je i jeho slavný kolega Haydn. My však vyslechneme Koncert Es dur, který je jedním ze základních pilířů trumpetové literatury. Sólového partu se ujme Lucienne Renaudin Vary
.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments