Janáčkova filharmonie zahájila sezonu s novým šéfdirigentem

Janáčkova filharmonie Ostrava včera zahájila novou, jednašedesátou koncertní sezonu. Poprvé orchestr řídil nový šéfdirigent Němec Heiko Mathias Förster. Funkce byla předtím dva roky neobsazena. Na inauguračním koncertě zazněla například skladba Leoše Janáčka Taras Bulba. Jako sólista se představil i houslista Pavel Šporcl.„Věříme, že volba zkušeného německého dirigenta je volbou správnou,“ řekla mluvčí filharmonie Jana Knižátková. Vedení tělesa očekává, že nová tvář přinese do orchestru nové impulzy, překvapující interpretace, nové zvuky, postupy a pohledy.

Förster do Ostravy přišel s pětadvacetiletou praxí. „Taková zkušenost je při práci s orchestrem velmi cenná. Nejen proto, že jsem dirigoval mnoho významných děl a díky tomu vznikly jasné a vyzrálé interpretace, ale také proto, že jsem při své každodenní práci s mnoha vysoce specializovanými hudebníky profesně dozrál i já sám,“ řekl dirigent.

Jako první na zahajovacím koncertě zazněla jedna z nejhranějších Janáčkových skladeb Taras Bulba. Její uvedení zároveň spustilo Projekt Janáček live 2014-2018. Janáčkova filharmonie se chystá pořídit a na CD vydat živé nahrávky všech děl Leoše Janáčka pro symfonický orchestr. „Nahrávky vzniknou postupně v letech 2014 až 2018, což znamená, že v tomto období posluchači postupně vyslechnou v podání ostravské filharmonie Janáčkovo kompletní symfonické dílo. První nahranou skladbou bude právě Taras Bulba,“ uvedla mluvčí.

Včera také zazněla Enšpíglova šibalství Richarda Strausse a na závěr Šostakovičův Houslový koncert číslo 1 a moll. Náročného sólového partu se ujal houslový virtuóz Pavel Šporcl.

Podle Förstera má Janáčkova filharmonie Ostrava velký hudební potenciál. „Za velké pozitivum považuji působivý a velmi homogenní zvuk smyčců. K tomu je třeba přičíst technickou vyspělost, virtuozitu a sílu projevu dechové sekce,“ řekl.

Od roku 2007 do letoška působil Förster jako hudební ředitel Nové filharmonie Vestfálsko. Vedle koncertů v Číně, Nizozemsku a Švýcarsku pravidelně hostuje v operních domech v Praze a Bratislavě. Domovskou síní ostravské filharmonie je společenský sál Domu kultury města Ostravy. Nově se také prezentuje v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky