Janáčkův festival startuje na Slezskoostravském hradě

Jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů klasické hudby v České republice letos odstartuje 27. května zahajovacím koncertem na netradičním místě – na nádvoří Slezskoostravského hradu. Organizátoři se tak rozhodli předejít komplikacím s případnými přetrvávajícími protiepidemickými opatřeními a zvolit bezpečnější cestu jak pro diváky, tak pro samotné konání koncertu. Diváci se mohou těšit na nevšední hudební zážitek mezinárodních měřítek.

José Adolfo Alejo Solis (foto Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)
José Adolfo Alejo Solis (foto Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)

V kulisách hradu se pod širým nebem představí americký dirigent Dennis Russell Davies, který společně s Filharmonií Brno a mexickým violistou Josém Adolfem Alejou Solisem uvede festivalovému publiku známou Janáčkovu Sinfoniettu a v Ostravě dlouho nehrané dílo Harold v Itálii Hectora Berlioze. Pokud to bude nutné, odehraje se zahajovací koncert festivalu v režimu bez diváků. V takovém případě bude zprostředkován TV Noe zdarma.

Organizátoři chystají také další program pro všechny milovníky kultury – kromě symfonických koncertů také workshopy pro děti, jazzový večer nebo rodinné víkendy na Hukvaldech.

„Protože nevíme zcela přesně, jaká protiepidemická opatření budou platit koncem května, rozhodli jsme se pro open air zahajovací koncert, u kterého budou případná opatření přívětivější. V případě, že bychom museli hrát zcela bez diváků, vstupné samozřejmě řádně vrátíme a přenos zajistí TV Noe. Jisté ale je, že Janáčkův festival bude. Jsme pevně rozhodnutí odehrát nejen zahajovací koncert, ale i další program. Opačné řešení by bylo velkou škodou jak pro festival, ale zejména pro jeho publikum a kulturu v našem regionu,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka.

Ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka Jaromír Javůrek (foto Dalibor Válek)
Ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka Jaromír Javůrek (foto Dalibor Válek)

Na zahajovacím koncertě festivalu se letos poprvé představí významný americký dirigent Dennis Russell Davies, kterého mezinárodní kritika označuje za odvážného interpreta klasického repertoáru s významným přesahem do současné tvorby. Absolvent prestižní newyorské Julliard School a člen Americké akademie umění a věd provede brněnské filharmoniky Sinfoniettou Leoše Janáčka, jejíž partitura je prubířským kamenem pro všechny zahraniční dirigenty. V kulisách Slezskoostravského hradu se mohou festivaloví hosté těšit také na tóny violy jednoho z nejlepších mexických sólistů současnosti – Josého Adolfa Aleja Solise. Ten svůj nástroj rozezní v sólu symfonie Hectora Berlioze Harold v Itálii, symfonii pro sólovou violu a orchestr op. 16. Další organizační informace k zahajovacímu koncertu budou zveřejňovány na webových stránkách festivalu.

Dennis Russell Davies (foto Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)
Dennis Russell Davies (foto Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)

Další festivalové tipy

Letošní festivalovou nabídku tvoří dvě desítky koncertů a doprovodných akcí interpretů a hostů z celého světa. Vybere si každý fanoušek kultury:

Symfonické vrcholy pro milovníky klasiky
Mezi vrcholy letošního ročníku bude patřit festivalový debut estonské dirigentky Kristiiny Posky, která se jako třetí žena festivalové historie objeví u dirigentského pultu. Pozornosti neujde také koncert houslisty Ivana Ženatého a arménského violoncellisty Surena Bagratuniho, pod taktovkou Tomáše Netopila bude hrát Wroclavská filharmonie. Posluchači budou svědky nejen výjimečného uměleckého zážitku, ale také symbolického předání prezidentské štafety festivalu mezi Ivanem Ženatým a Tomášem Netopilem.

Mistrovský kurz
Jednou z novinek letošního festivalu je mistrovský kurz. Studenti a absolventi konzervatoří a vysokých uměleckých škol budou mít jedinečnou možnost osobně konzultovat své schopnosti s předním evropským klavíristou – rodákem z Pobeskydí Ivo Kahánkem. Ten se zaměří na interpretaci klavírních skladeb Leoše Janáčka. Kurz je možné absolvovat také pasivně.

Filharmonie Brno (foto Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)
Filharmonie Brno (foto Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)

Rodiny vítány!
Festival letos nabídne sérii koncertů, které jsou vhodné nebo přímo určené dětem – v programu jsou vždy označené liškou. Jedná se zejména o dva poslední červnové víkendy na Hukvaldech, kde vystoupí například Dětský pěvecký sbor Ondrášek. Zároveň jsou připraveny tvůrčí dílny pro děti, kompoziční workshop se soudobým českým skladatelem Slavomírem Hořínkou nebo interaktivní průzkum písní operety Polská krev. Příznivá je i cenová politika: spousta těchto akcí je zdarma nebo za zvýhodněné rodinné vstupné.

Fanoušci kultury
Janáčkův festival není jen přehlídkou klasické hudby, ale prostředník mezi uměleckými zážitky napříč žánry a stoletími. Letos se fanoušci kultury mohou těšit na jazzový podvečer s Františkem Uhlířem, folklórní večer s Vojenským uměleckým souborem Ondráš, na netradiční večer s Ivou Bittovou a jejím osobitým ztvárněním Janáčkových skladeb nebo hudební monodrama Piš mi, tvoje Alma.

Součástí festivalu jsou také Dny slezských varhan. Festival se koná ve čtyřech místech MS Kraje: Ostravě, Hukvaldech, Opavě a Frýdku – Místku, v termínu od 27. května do 1. července 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments