Janáčkův máj letos zahájí Drážďanská filharmonie

Do Ostravy na letošní 41. ročník festivalu Janáčkův máj přijede Drážďanská filharmonie. Festival se uskuteční v květnu a červnu v sedmi obcích regionu. Koncerty bude hostit vedle krajského města také Opava, Krnov, Třinec, Dolní Lutyně, Kravaře a Ludgeřovice. Management festivalu dnes zahájil předprodej vstupenek.

„Letos přijedou světové a evropské hvězdy i přední čeští umělci. Kromě Drážďanské filharmonie, která má více než 146letou historii, to bude i německý dirigent Michael Sanderling či houslový virtuos a prezident festivalu Ivan Ženatý působící v USA na Cleveland Institute of Music,“ upřesnil mluvčí festivalu Petr Bohuš.

Drážďanská filharmonie se svým šéfdirigentem Michaelem Sanderlingem má na programu zahajovacího koncertu Janáčkovu Sinfoniettu, Prokofjevův První houslový koncert se sólistou Ivanem Ženatým a Beethovenovu Eroiku.

Dresdner Philharmnonie - dirigent Michael Sanderling (foto dresdnerphilharmonie.de)
Dresdner Philharmnonie – dirigent Michael Sanderling (foto dresdnerphilharmonie.de)

Na festivalu vystoupí také koncertní houslový mistr Berlínských filharmoniků Guy Braunstein, finský dirigent Pietari Inkinen či mezzosopranistka Dagmar Pecková se svými Hříšnicemi. Do Ostravy zavítá ke svému prvnímu festivalovému vystoupení také kdysi zázračné dítě z Opavy a dnes v USA žijící klavírista Lukáš Vondráček. Na závěrečném koncertu se poprvé v Ostravě představí uznávaný klavírista ze severního Walesu Llýr Williams.

„Hlavní myšlenkou letošního ročníku je mezinárodní spolupráce ve smyslu Schillerova–Beethovenova poselství Alle Menschen werden Brüder (všichni lidé bratry jsou). Festival se tak snaží reagovat na vlnu terorismu a násilí, která v současnosti ochromuje celou Evropu. Svým hudebním hlasem chce přispět k mezinárodnímu dialogu a demokracii,“ přiblížil koncepci letošního programu Janáčkova máje Petr Bohuš.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat