Japonský “Beethoven” přiznal, že “jeho” díla složil někdo jiný
Údajně hluchý skladatel vážné hudby Mamoru Samuragochi, přezdívaný „japonský Beethoven”, tento týden přiznal, že poslední dvě desetiletí najímal na skládání hudby jiného člověka. Skandál postihl i japonskou olympijskou výpravu, protože na Samuragochiho Houslovou sonatinu – jejímž autorem ovšem není uvedený skladatel – se chystá jet japonská krasobruslařská naděje Daisuke Takahaši.Nyní padesátiletý Samuragochi získal věhlas v polovině devadesátých let. První průlom zaznamenal hudebními doprovody pro videohry, včetně například Resident Evil. Jeho nejznámějším dílem je Symphony No. 1 Hiroshima, která je věnovaná obětem svržení atomové bomby na Hirošimu v roce 1945.
Symfonie, dokončená v roce 2003, se stala hitem s více než sto osmdesáti tisíci prodanými nahrávkami, což představuje v žánru vážné hudby výjimečný počin. Skladba získala přezdívku Symfonie naděje a zazněla i při medializovaném setkání Samuragochiho s přeživšími zemětřesení a cunami v oblasti Tohoku v roce 2011.
Ve středu ale Samuragochi šokované japonské veřejnosti sdělil, že od roku 1996 nenapsal žádnou vlastní hudbu, protože v třiceti pěti letech zcela přišel o sluch. „Kolem roku 1996, když jsem byl poprvé požádán, abych vytvořil filmový soundtrack, jsem si začal najímat na skládání jistého člověka,” uvedl Samuragochi. „Kvůli zhoršení sluchu jsem ho musel požádat, aby mi pomáhal s více než polovinou mé práce,” dodal.
K autorství se podle zahraničních médií dnes přihlásil příležitostný učitel hudby z Tokia Takaši Niigaki. Ten zároveň zpochybnil Samuragochiho hluchotu. V rozhovoru s japonským týdeníkem Shukan Bunshun Niigaki popsal, že ve skutečnosti šlo o pečlivě připravený podvod, v němž měl Samuragochi hrát roli trýzněného umělce.
Niigaki si údajně zpočátku myslel, že ho skladatel zaměstnal jako svého asistenta. „Později jsem ale zjistil, že ani neumí psát notový záznam. A tak jsem se nakonec stal jeho komplicem,” dodal.
Třiačtyřicetiletý Niigaki řekl, že se rozhodl přihlásit k autorství hudby, když zjistil, že jedno ze Samuragochiho údajných děl si pro svůj krátký program vybral japonský krasobruslař Takahaši. „Obával jsem se, aby nebyla taková významná událost jako olympiáda zneužita k posílení fikce, kterou Samuragochi celá léta vytvářel,” konstatoval.
Podle dnešních zpráv japonských médií se Takahaši navzdory nečekanému skandálu rozhodl, že hudbu svého krátkého programu měnit nebude.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]