Jaroměřice nad Rokytnou: opravené varhany se rozezní na jaře 2015

Pneumatické varhany v kostele svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou procházejí po čtyřech desítkách let provozu kvůli špatnému technickému stavu zásadní opravou. Práce jsou rozděleny do etap. Na opravu významně přispěla jaroměřická radnice, lidé se na ni skládají při pravidelných sbírkách. Dotacemi pomáhají místní podnikatelé i větší firmy, chrámový sbor uspořádal benefiční koncert, při němž se podařilo vybrat téměř patnáct tisíc korun, řekl farář Jan Kovář.Oprava by měla trvat čtrnáct měsíců, nástroj bychom chtěli opět představit v plné kráse na jaře příštího roku,“ řekl dnes Kovář. Náklady na opravu varhan jsou vyčísleny na dva celé sedm milionu korun, zatím se podařilo shromáždit kolem půl milionu korun.

Zastupitelé loni v prosinci uvolnili na opravu varhan dvě stě tisíc korun. „Je to nejvyšší dotace, která v historii měst směřovala od města k církvi. Jsme město s velkou hudební tradicí, v chrámu se kromě běžných koncertů pořádají i koncerty, které jsou součástí tradičního Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského,“ řekl starosta Jaroslav Soukup.

Jaroměřice nad Rokytnou jsou ve světě známy především díky hudbě, která po staletí zněla na zámku a také v kostele. O původu Jaroměřic je první česky zpívaná opera z roku 1730, jejímž autorem je František Antonín Míča. V současnosti je největší hudební akcí ve městě festival Petra Dvorského. V polovině srpna bude v zámeckém parku zahájen už šestnáctý ročník. Při zahajovacím koncertu by měli vystoupit laureáti světové pěvecké soutěže Plácida Dominga Operalia. Sérii koncertů každoročně zhlédnou tisíce lidí.

Foto Petr Lemberk

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky