Je mu 19 a stěhuje se do Paříže. Student JAMU Martin Adámek vyhrál konkurz do prestižního ansámblu

Student klarinetové třídy Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Martin Adámek v polovině června zvítězil v konkurzu do Ensemble intercontemporain v Paříži. V současné době se jedná se o nejvýznamnější světový ansámbl, který se specializuje na oblast soudobé hudby. U zrodu souboru stál Pierre Boulez – jeden z čestných doktorů JAMU. Martin Adámek je studentem druhého ročníku bakalářského studia v oboru hra na klarinet a obstál v konkurenci dvaceti čtyř účastníků konkurzu, kteří se sjeli doslova z celého světa.

Martin Adámek (foto archiv autora)
Martin Adámek (foto archiv autora)

Ensemble intercontemporain, založený v roce 1976, je výjimečný po celém světě nejen špičkovou kvalitou, ale také tím, že se nejedná o tradiční orchestr. „Je složený z jednatřiceti sólistů a zaměřuje se na interpretaci současné klasické hudby dvacátého a jednadvacátého století,“ uvedl vítěz konkurzu, který se jej zúčastnil ze dvou důvodů. Jednak se podle vlastních slov vášnivě zajímá o současnou hudbu a „podobné konkurzy jsou navrch vypisovány velice zřídka,“ dodal Adámek.

Příprava Martinu Adámkovi zabrala dva měsíce. „Ve dvou kolech jsem měl přesně stanovený repertoár z hudební literatury dvacátého a jednadvacátého století – sólových skladeb a orchestrálních partů,“ sdělil mladý klarinetista. Opomenutý ale nebyl ani Mozart (Koncert A dur, 3. část – bez klavíru). První kolo bylo velmi krátké a za oponou, ve druhém už bez opony museli uchazeči zaujmout porotu hodinovým vystoupením. O náročnosti konkurzu svědčila nutnost ovládat a plynule střídat čtyři nástroje (Bb, A, Eb a Bas klarinet).

Z původního počtu dvaceti čtyř uchazečů do finále postoupilo pět hráčů. „Zářijový nástup do Ensemble intercontemporain pro mne bude skutečně velkou výzvou. Nastoupím totiž po legendě současné hudby, klarinetistovi Alainu Damiensovi. Ten odchází do důchodu,“ uvedl Adámek. Plný úvazek v Paříži pro něj znamená, že se do této metropole přestěhuje. „Plánuji však svůj bakalářský titul dokončit na Hudební fakultě JAMU v Brně,“ uvedl úspěšný klarinetista.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat