Je to velmi vzrušující doba. Dubaj se chystá na otevření nové Opery

Témata:Dubai Opera

Dubajská opera, ležící u paty nejvyšší stavby světa Burdž Chalífa, se připravuje na slavnostní otevření koncem srpna, jemuž dodá lesku slavný španělský tenorista Plácido Domingo. Dubajský emirát, obchodní centrum Blízkého východu, chce tímto způsobem posílit svůj kulturní image, napsala agentura AFP.

Dubai Opera - (zdroj en.wikipedia.org)
Dubai Opera – (zdroj en.wikipedia.org)

Kromě Plácida Dominga, který 31. srpna zahájí první sezonu Dubajské opery, zahrnuje program inscenaci opery Gioachina Rossiniho Lazebník sevillský a hudební komedii West Side Story.

Dubaj, kde žijí většinou cizinci, má poměrně rozvinutou kulturní scénu: pořádají se tu pravidelné koncerty arabských a západních hudebníků, je tu každoroční filmový festival a salon Art Dubai věnovaný výtvarnému umění. Městu však chybělo velké operní divadlo, které by odpovídalo jeho ambicím.

V tomto kontextu se zrodil projekt Dubajské opery, jejíž forma je inspirována obchodní tradicí přístavního města. Její struktura se podobá dhau, malé arabské plachetnici, která se stále používá v regionální námořní dopravě.

Dubai Opera - (zdroj en.wikipedia.org)
Dubai Opera – (zdroj en.wikipedia.org)

Hlediště o dvou tisících místech je variabilní. Může se využívat jako divadlo, koncertní sál či prostor pro bankety a další příležitosti. „Tato flexibilita umožňuje opeře hostit nejrůznější představení a akce, jako jsou divadelní inscenace, opery, balety, koncerty, módní přehlídky, konference nebo výstavy uměleckých děl,“ uvádí se na internetových stránkách operního domu.

V posledních desetiletích se Dubaj, která je zároveň jedním ze Spojených arabských emirátů, rychle změnila v centrum obchodu a kultury v srdci Zálivu a její stavební sektor přilákal obří investice ze zahraničí. Kromě stavby Burdž Chalífa, která je vysoká 828 metrů, je v Dubaji mnoho extravagantních konstrukcí, jako jsou umělé ostrovy v podobě palmy nebo ostrovy reprodukující mapu světa.

Ve městě, kde se v roce 2020 bude konat světová výstava Expo, žije téměř dva a půl milionu obyvatel, z velké většiny cizinců. Loni ho navštívilo více než čtrnáct milionů turistů, které sem lákají luxusní hotely a zábavní parky. K turistickému ruchu přispívá velké letiště, které je, pokud jde o počet mezinárodních cestujících, první ve světě.

„Je to velmi vzrušující doba. To, co zde mnoha lidem chybělo, bylo centrum pro velká hudební představení,“ uvádí generální ředitel opery Jasper Hope, který dříve stál v čele Royal Albert Hall v Londýně. „Je to ideální okamžik pro začátky Dubajské opery,“ soudí Hope a vyjmenovává přednosti města s infrastrukturou na mezinárodní úrovni, dynamickou ekonomikou a kosmopolitním obyvatelstvem.

Dubai Opera - (zdroj designboom.com)
Dubai Opera – (zdroj designboom.com)

Dosud se v Zálivu otevřela jen jedna opera, a to v roce 2007 v Ománu, jehož sultán Kábús je známý svou zálibou v klasické hudbě.

„Dubaj chce být jedním z nejlepších měst na světě, a proto musí nabízet totéž co Londýn nebo New York, včetně umělecké scény,“ prohlašuje Tala Badrí, ředitelka soukromého Centra pro hudební umění. Nová budova opery podle ní Dubaji umožní, aby pevně zakotvila na mezinárodní hudební scéně.

Dubajská opera zatím neuvede žádná vlastní představení, ale bude jistě inspirovat místní umělce. „Máme málo hudebních, tanečních a divadelních škol, ale budeme aktivně podporovat místní tvorbu,“ říká její šéf Jasper Hope.

Dubai Opera - (zdroj designboom.com)
Dubai Opera – (zdroj designboom.com)

Umění opery je arabské kultuře naprosto cizí. „Opera je vynikající myšlenka, ale když chcete dosáhnout úspěchu, musíte lidi vychovávat, aby jí rozuměli,“ soudí Tala Badrí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat