Jedny dveře se otvírají, druhé zavírají. Olomoučtí radní kvůli sloučení divadla a filharmonie odvolali jejich ředitele
Olomoučtí radní kvůli blížícímu se sloučení Moravského divadla Olomouc (MDO) a Moravské filharmonie Olomouc (MFO) odvolali z funkcí jejich ředitele Davida Gerneše a Jonáše Harmana. Odejdou koncem roku. Na sociálních sítích to napsal primátorův náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc). Nová městská příspěvková organizace Moravské divadlo a Moravská filharmonie začne fungovat v lednu. V jejím čele stane David Gerneš, jenž sloučení chystal a uspěl ve výběrovém řízení na ředitele. Sloučení kritizují odboráři MFO, v říjnu vyhlásili stávkovou pohotovost. Výběr ředitele nové organizace se nelíbí opoziční ODS.
Radní se rozhodli orchestr a třísouborové divadlo sloučit hlavně z ekonomických důvodů. Podle primátorova náměstka Viktora Ticháka (Piráti) sloučení přinese příští rok úsporu 11 milionů korun, o osm milionů budou posíleny investice v divadle a filharmonii. Výběrová komise, v níž byli členové koalice i opozice, zástupci odborů divadla a experti z divadelní i hudební oblasti, ze dvou kandidátů na ředitele nové organizace vybrala Gerneše. Radnice podle Ticháka hledala někoho, kdo zná principy fungování a financování příspěvkové organizace, orientuje se v tomto druhu umění, veřejné správě a dokáže komunikovat s odborníky a médii.
Podle opozičního zastupitele Jana Holpucha (ODS) rozhodnutí jmenovat Gerneše ředitelem nové organizace nebylo překvapivé, překvapivé jsou okolnosti výběru. „Když v roce 2009 město ve dvou kolech hledalo nového ředitele divadla, do výběrového řízení se tehdy přihlásilo 11 uchazečů. Když vybíralo posledního ředitele filharmonie, konkurzu se účastnilo sedm zájemců. Informace o tom, že právě uzavřeného konkurzu se zúčastnili pouze dva uchazeči, jsou smutnou vizitkou zřizovatele a věcně příslušného náměstka Ticháka,” uvedl Holpuch.
Odboráři MFO chystané sloučení divadla a filharmonie dlouhodobě kritizují. Vyhlášení stávkové pohotovosti považují za jediný způsob, jak znovu připomenout, že proces slučování podle nich nemá žádné konkrétní cíle, je špatně připravený i špatně vedený a nelze jej podle nich zodpovědně stihnout. Kritizují i proces výběrového řízení na šéfa organizace, ke Gernešovi mají výhrady.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]