JFO slavila úspěch v Polsku, čeká ji turné po Japonsku

Jak zní Janáčkova filharmonie Ostrava v koncertním sále světových parametrů, předvedl 9. března 2023 orchestr pod vedením svého šéfdirigenta Vasilije Sinajského. V téměř vyprodaném sídle Národního filharmonického orchestru Polského rozhlasu (NOSPR) zazněla Sukova Pohádka a Mahlerova Symfonie „Titan“.

Janáčkova filharmonie Ostrava, 9. března 2023, Katovice (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava, foto Grzegorz Mart)
Janáčkova filharmonie Ostrava, 9. března 2023, NOSPR, Katovice (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava, foto Grzegorz Mart)

V katovickém NOSPRu s kapacitou tisíc osm set míst jsme vystoupili potřetí. Téměř vyprodaný koncert svědčí o zájmu o Janáčkovu filharmonii a její program, a to nejen ze strany místních posluchačů, ale i těch, kteří na koncert dorazili z Česka. Vybudování nového sálu je výborným příkladem toho, že slyšet hudbu v akusticky dokonalém, a přitom příjemném prostředí je mimořádný zážitek. Zároveň měl NOSPR se svým bývalým působištěm stejný problém jako my – byl akusticky nevhodný a esteticky neodpovídající dnešním požadavkům,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Od otevření sálu v říjnu 2014 v něm Janáčkova filharmonie vystupuje pravidelně. Tento koncert byl připravován od poloviny roku 2020, kdy bylo zřejmé, že původní termín nebude možné realizovat.

Dá se říct, že každý výjezd orchestru je z určitého hlediska logistický oříšek, a to nejen kvůli stěhování muzikantů, ale především nástrojů a techniky. Do Katovic jsme toho přesouvali sice dost, ale zase nejsou daleko. Celou situaci nám v tomto případě zkomplikoval prostor, kde běžně zkoušíme, pódium v provizorním sále ve Vesmíru bylo totiž pro všechny zapojené hudebníky malé. Přestěhovali jsme se proto nejdříve na Černou louku, kde zkoušíme ještě v provizornějších, ale větších prostorách, a teprve odsud jsme po čtyřech zkouškách vyrazili do Polska,“ dodal manažer JFO Ondřej Daněk.

Janáčkova filharmonie odjela s Mahlerovou První symfonií, která vyžadovala zapojení zhruba 90 hudebníků. Koncertní sál v nedalekých Katovicích patří mezi těmi nově vybudovanými stále ke světové špičce. Orchestr na pódiu se dobře slyší, a zároveň je dobře slyšitelný na všech místech v publiku. Vystoupení přinášejí vynikající hudební zážitky. 

„Spolu se sálem ve Štětíně patří ten v Katovicích k mým nejoblíbenějším, které jsem měl možnost dosud v Polsku poznat. Tentokrát jsme z Ostravy vezli dvě překrásná díla, a to Pohádku Josefa Suka a první symfonii Gustava Mahlera. Na rozdíl od našeho ´vesmírného´ sálu, bývalého kina, byla akustika toho katovického již od počátku svěřena špičkovým odborníkům, a neřešila se až dodatečně pro hotový sál. S kolegy na pódiu jsme se nechali unášet ohromným zvukem orchestru v prostoru, který nedal zaniknout ani těm nejjemnějším detailům uvedených hudebních děl,“ doplnil koncertní mistr JFO Jakub Černohorský.

S ohledem na aktuální absenci sálu, ve kterém by se takový repertoár dal v Ostravě zahrát, bohužel uvádí JFO Mahlera po velmi dlouhé době. Další příležitost zahrát podobně velké skladby (bez Mahlerových, v tuto chvíli nejsou vůbec v plánu) bude mít až na zájezdě v Japonsku v termínu od 26. dubna do 8. května. Během 13 dní je na programu 9 koncertů. Naposledy se orchestr v Japonsku představil v roce 2008. JFO zahraje ve velmi kvalitních koncertních sálech vybavených špičkovou akustikou. Pro dirigenta, sólisty i orchestr půjde o důležitou možnost vyzkoušet si v takovýchto sálech koncertovat, umožňují lepší interpretaci skladeb.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4.5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments