JFO vydává unikátní nahrávku kompletního orchestrálního díla Vítězslavy Kaprálové
Zbrusu nová kolekce dvou CD s názvem Vítězslava Kaprálová – The Completed Orchestral Works přináší na světový trh kompletní orchestrální tvorbu mladé české meziválečné skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Vznikala během května a června roku 2022, jako jeden z posledních projektů Janáčkovy filharmonie Ostrava v Domě kultury města Ostravy před stěhováním do provizorních prostor bývalého kina Vesmír kvůli rozsáhlé rekonstrukci, jejíž součástí je také přístavba koncertního sálu od Steven Holl Architects a Architecture Acts. Nahrávka, která je dostupná také v digitální podobě, vznikla pod vedením české dirigentky Aleny Hron, se kterou JFO zahájila spolupráci již v září roku 2021. Vznikala pod hudební režií Pavla Kunčara, zvukovou režií Jany Jelínkové, pěvecky se na ní podílela sopranistka Veronika Rovná a orchestr doprovázel klavírista Tomáš Vrána. Album svým posluchačům přinese také světovou premiéru nahrávky skladby Fanfáry pro žesťové nástroje a tympány – jedné z posledních děl Kaprálové.
Vítězslava Kaprálová je právem považována za historicky nejtalentovanější českou hudební skladatelku. I přes svůj velmi krátký život měla brněnská rodačka všechny předpoklady pro to, aby se stala mezinárodně uznávanou umělkyní. Její skladby byly nadšeně přijímány jak tiskem, tak veřejností. „Je pro mě veliká čest, že jsem mohla pracovat na díle Vítězslavy Kaprálové právě s Janáčkovou filharmonií Ostrava,” říká dirigentka Alena Hron. Nahrávka zahrnuje všechny skladby, které Kaprálová napsala pro orchestr a stihla je dokončit, například Vojenskou sinfoniettu, Suitu rustica pro symfonický orchestr, Suitu en miniature a Prélude de Noël pro komorní orchestr. “Jsem rád, že se nám jako prvnímu orchestru vůbec podařilo nahrát a vydat všechny dokončené orchestrální skladby Vítězslavy Kaprálové, která je úkazem mezi českými skladateli a důkazem toho, že ženský element je v hudbě neprávem opomíjený,“ říká Jan Žemla, ředitel JFO a dodává: „To ostatně dokládá také Alena Hron, o které myslím, ještě hodně uslyšíme. O to víc mě těší, že je naše spolupráce s Alenou zaznamenána i pro budoucí generace.“
Přestože se Kaprálová dožila pouhých 25 let, byla tato neuvěřitelně talentovaná skladatelka na cestě k tomu, aby se stala jedním z hudebních velikánů. Studovala skladbu a dirigování na brněnské konzervatoři, na Mistrovské škole pražské konzervatoře studovala pod vedením dirigenta Václava Talicha a skladatele Vítězslava Nováka. V Paříži, během svého hudebního rozvoje na Ecole normale de musique, navštěvovala také hodiny u Bohuslava Martinů. Ve svých dvaadvaceti letech dirigovala Českou filharmonii a o rok později BBC Orchestra, hrající její Vojenskou sinfoniettu. Po smrti v roce 1940 jí bylo za mimořádný přínos in memoriam uděleno členství v nově vzniklé České akademii věd a umění. Stala se tak jedinou hudebnicí z pouhých deseti žen, kterým byla v roce 1948 tato pocta udělena (z celkových 648 členů Akademie). Její vysoce ceněná tvorba byla již vydána velkým množstvím nakladatelství po celém světě. O odkaz této skladatelky a dirigenty se nadále stará kanadská nadace a nakladatelství The Kapralova Society.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]