Jihlava připravuje videomapping a velkoplošnou malbu k poctě Gustava Mahlera

Jihlava připomene Gustava Mahlera velkým videomappingem. Projekce, která byla dvakrát odložená kvůli epidemii koronaviru, bude uvedená příští týden v úterý na Masarykově náměstí při příležitosti zahájení 21. ročníku festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava. Hudebního skladatele, který v Jihlavě prožil část života, by mělo připomínat také velkoplošné umělecké dílo, takzvaný mural art.

Jihlava (zdroj Kudy z nudy)
Jihlava (zdroj Kudy z nudy)

Malba by měla být na stěně u Znojemské ulice, jíž se jezdí ve směru na Vídeň, kde Mahler působil. Výtvarníci mohou na radnici předkládat návrhy na díla, která by podle radní města Jihlavy Silvie Čermákové měla odkazovat ke Gustavu Mahlerovi, ale nemusí to být jeho portrét. „Mural art není jenom graffity, může mít mnoho podob. Tak doufám, že ty návrhy budou pestré a že bude z čeho vybírat,“ řekla.

Videomappingem chtěla radnice původně připomenout kulatá Mahlerovská výročí minulých dvou let. Předloni uplynulo 160 let od Mahlerova narození a loni 110 let od jeho narození. Projekce měla být součástí novoročního programu. Vzhledem k tomu, že teď později zapadá slunce, budou na ni muset lidé na náměstí počkat nejméně do 21:00 hodin. Promítat se bude na budovy pošty a sousední spořitelny. „Poskytli nám tím pádem veliké plátno,“ uvedla radní.

Výroba videomappingu předloni stála 150 000 korun, náklady na projekci budou stát dalších 160 000 korun. Město bude rovněž hradit úterní doprovodný kulturní program.

Radnice také upravuje spodní část Domu Gustava Mahlera, který je pod náměstím. Bude tam informační centrum, nově se otevřel průhled z přízemí do ulice. Práce budou stát ke dvěma milionům korun. Po jejich dokončení by tam podle Čermákové mohl mít festival svoje zázemí.

Gustav Mahler se narodil v roce 1860, v Jihlavě žil do roku 1875. Zemřel 18. května 1911 ve Vídni. Více informací o programu mohou zájemci získat na stránkách Mahlerova festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments