Jihočeské divadlo dostane od města méně financí, než očekávalo

Jihočeské divadlo bude mít zřejmě příští rok provozní příspěvek od města České Budějovice necelých 154 milionů korun. Scéna chtěla 161 milionů, ale musela po dohodě s radnicí škrtat. Šetřit bude třeba na materiálových nákladech, nikoho ale nepropustí. Platy musí po vládním nařízení týkající se pracovníků v kultuře zvednout o deset procent, což bude dohromady asi 15 milionů Kč. Letošní provozní příspěvek od města je 142,4 milionu Kč.
Jihočeské divadlo (zdroj město České Budějovice)
Jihočeské divadlo (zdroj město České Budějovice)

Peníze pro Jihočeské divadlo na příští rok musí ještě jako součást městského rozpočtu schválit zastupitelé. Jednání s radními označil ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek za poměrně věcná a velmi dobrá. “Jsou oblasti, kde si nemůžeme dovolit šetřit a škrtat, protože divadlo stejně jako řada dalších kulturních organizací na tom není moc dobře, co se týká finančního zabezpečení. Naopak by potřebovalo přidávat. Ale našli jsme oblasti, ve kterých bylo možné úspory udělat a u kterých věříme, že si s nimi dokážeme příští rok poradit,” řekl ředitel.

Scéna podle něj nemůže šetřit na platech, jež musí vzrůst o deset procent. Spořit bude na hmotném majetku či materiálových nákladech. “Ale jsou to úspory, které neznamenají ohrožení divadla, žádné zásadní omezování souborů nebo propouštění,” řekl ředitel.

Z úsporných důvodů odložilo divadlo premiéru hry Rozum a cit. Plánovalo ji na příští rok před otáčivé hlediště v Českém Krumlově, přesunulo ji na rok 2024. Na krumlovskou točnu letos přilákalo divadlo 52.469 diváků, meziročně o 310 víc. Tržby klesly o 3,3 milionu korun na 43,9 milionu. Nově muselo divadlo odvést poplatek deset procent ze vstupného na představení pro dospělé městu Český Krumlov, lehce přes čtyři miliony Kč. Točna v Českém Krumlově přináší divadlu čtyři pětiny všech tržeb.

Loni zakončilo Jihočeské divadlo hospodaření se ziskem před zdaněním 74.000 korun. Předloni skončilo se ztrátou 734.000 korun, to ale zrušilo sezonu před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Loni tam hrálo a mělo z tamních vstupenek rekordní tržby – 47,2 milionu. Díky koronavirové dotaci ministerstva kultury 38,7 milionu snížilo loni provozní příspěvek od města o 28 milionů na 101,4 milionu Kč. Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments