Jiří Dokoupil vyjádřil nespokojenost s jednáním vlády

Zástupci odborů z kultury podpoří případnou celostátní mezioborovou protestní akci kvůli neúspěchu jednání o navýšení platů pracovníků veřejné sféry. O formě podpory se budou dohadovat na úterním jednání zástupců odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací sdružených v Českomoravské konfederaci odborových svazů. Nevylučují ani účast na protestní stávce.
Jiří Dokoupil (zdroj Unie orchestrálních hudebníků ČR)
Jiří Dokoupil (zdroj Unie orchestrálních hudebníků ČR)

“Určitě se budeme domlouvat na tom, které konkrétní svazy přistoupí na případnou protestní stávku nebo něco takového. Přijdeme s nějakým svým řešením způsobu připojení k protestům. On je rozdíl, jestli se dohodneme na postupném zvyšování tlaku nebo jestli se půjde přímo do generální stávky, to nemohu předjímat. Podle toho my za kulturu upravíme naše připojení k protestu,” uvedl Jiří Dokoupil, prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR. “Jestliže bychom se dohodli například na hodinové protestní akci, tak ve chvíli, kdy má orchestr zkoušku ve 12:00, kde nikdo není, protest v nějaké zkušebně postrádá jakýkoliv smysl. Ale určitě se nějakým způsobem připojíme tam, kde to bude vidět a slyšet,” dodal.

Po jednání vlády o platech pracovníků veřejné sféry, která se uskutečnila tento týden, se odboráři ohradili proti tvrzením, že platy části zaměstnanců od září neporostou kvůli nim. Považují za nepřípustné, aby vláda podmiňovala navýšení výdělků ve veřejné sféře jejich souhlasem. Odbory ve středu odmítly návrh ministrů na zářijové zvýšení tarifů asi dvěma pětinám pracovníků veřejné sféry.

Vláda oznámila, že bez dohody s předáky tarify od příštího měsíce nezvedne a platy se zvýší až v lednu. V kultuře se to týká různých pomocných prací, uklízeček, dělnických profesí, techniků, osvětlovačů, zvukařů, kurátorů, restaurátorů, lidí pracujících v muzeích nebo hudebníků ucházejících se o přijetí do orchestru. “To, co předvedla současná vláda, to není sociální dialog, ale jednání s prvky mafiánského vydírání,” prohlásil Dokoupil.

Vládní návrh navýšení platů ve veřejné sféře od první do sedmé platové třídy o pět procent a od osmé do dvanácté platové třídy o tři procenta je podle Dokoupila “účelové divadlo”. Jde totiž o tarify, kde je jejich většina pod minimální měsíční mzdou, která činí 18.900 korun. “Jde pouze o formální navýšení, protože zaměstnavatelé stejně musí lidem tarify doplácet a ve většině případů by nedostali ani korunu navíc,” prohlásil Dokoupil.

Zástupci profesních a odborových svazů kultury sdružených v Českomoravské konfederaci odborových svazů si už letos na začátku ledna stěžovali na to, že vláda a ministr kultury Martin Baxa neřeší problémy v kultuře. Kabinet podle nich například nedodržel příslib z roku 2022, že se státním příspěvkovým organizacím v roce 2023 navýší objem peněz určený na nadtarifní složky platů o čtyři procenta. Přes příslib vlády přibližovat se k jednomu procentu výdajů státního rozpočtu na kulturu se její podfinancování stále prohlubuje.

Mluvčí ministerstva kultury Jana Malíková tehdy uvedla, že diskusi o úpravách odměňování v kultuře se ministerstvo nebrání, nicméně vše bude souviset se stavem veřejných financí. K současným jednáním o mzdách se ministr nevyjádřil.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments