Jiří Menzel, režisér operních Donšajnů, zemřel ve věku 82 let

Ve věku 82 let zemřel v sobotu 5. září 2020 večer český oscarový režisér Jiří Menzel. Na facebooku to včera oznámila jeho manželka Olga Menzelová a informaci o jeho úmrtí novinářům potvrdila Menzelova asistentka Míla Řádová. Jako režisér má Menzel na svém kontě zhruba dvě desítky filmů a v řadě snímků se objevil i jako herec. Jeho posledním režijním počinem byl v roce 2013 film z operního prostředí Donšajni.

Jiří Menzel v roce 2016 (foto Paul Katzenberger, zdroj Wikipedia Commons)

„Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera (v sobotu) večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět,“ uvedla na facebooku manželka režiséra. Menzel se v posledních letech už na veřejnosti neobjevoval poté, co v roce 2017 prodělal náročnou mnohahodinovou operaci hlavy. Po ní byl udržován několik týdnů v umělém spánku.

V roce 1967 získal za film Ostře sledované vlaky, natočený podle románu Bohumila Hrabala, americkou cenu Oscar pro cizojazyčný film. Velká část Menzelova díla jako režiséra byla spjata právě s Hrabalovým dílem. Podle jeho knih Menzel kromě Ostře sledovaných vlaků natočil také snímky Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo Obsluhoval jsem anglického krále.

Posledním režijním počinem Jiřího Menzela byl film Donšajni z roku 2013, příběh o operním souboru na malém městě, který se rozhodne uvést Mozartova Dona Giovanniho. V této komedii si dal za cíl odhalit divákům svět opery zbavený obvyklého pozlátka. Téma bylo Menzelovi blízké, neboť měl dlouholeté zkušenosti s inscenováním divadla a v roce 2010 režíroval operu Don Giovanni v rámci Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově.

Donšajni (zdroj Bontonfilm)

Produkce začala 30. června 2012, tehdy ještě pod pracovním názvem Sukničkáři, a natáčení probíhalo do září téhož roku po celé republice. V hlavních rolích se představili Jan Hartl, Libuše Šafránková a Martin Huba. Do vedlejších rolí zpěváků opery pak režisér angažoval pěvce Národního divadla, kteří měli s Mozartovým dílem bohaté zkušenosti.

Film měl premiéru 27. srpna 2013 na filmovém festivalu v kanadském Montréalu. Na to navázalo promítání v USA s putovní výstavou fotografií Rozmarná léta Jiřího Menzela. V polovině října 2013 proběhla projekce na festivalu v Chicagu. V listopadu 2013 byli Donšajni zahajovacím filmem festivalu v Panadží v Indii, kde Menzel převzal cenu za celoživotní přínos kinematografii.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments