Jiří Pavlica píše, hraje a zpívá

Za neotřelé hudební postupy jej jedni velebí a jiní zatracují. Jiří Pavlica stojí už třicet pět let v čele skupiny Hradišťan. Zpěvák, houslista, hudební skladatel a aranžér hudby spolupracoval se slavnými hudebníky a soubory, zhudebňuje verše a píše hudbu k filmům či divadelním představením, skládá i vážnou hudbu. A tím vším chce především šířit radost. V neděli mu bude šedesát.Pro mne je jednotícím prvkem všeho, co dělám, možná slůvko muzikoterapie nebo přesněji muzikoempatie. Prvotní je, aby posluchač cítil pohlazení a pozitivní energii,” říká sám o své tvorbě.

Původně folklorní kapela se vlivem jeho uměleckého vedení a dramaturgie proměnila v alternativní hudební seskupení, které obsáhne vše od lidové tradice až po oblast soudobé hudby.

Ve svých hudebních projektech se Pavlica nebrání žánrovým fúzím, v nichž etnická hudba proniká do jiných žánrů: „Etnická hudba je zřídlo, z něhož vyvěrá původnost, jíž se lze inspirovat a jíž lze přetavovat do vlastního projevu.”

Jako skladatel aranžér, dramaturg a houslista se podílel na velkém množství alb, například Byla vojna u Slavkova, Od večera do rána, Zbojné písně moravské.

Album Hradišťu, Hradišťu nahrál s Hradišťanem, Prší déšť s Emilem Viklickým a Zuzanou Lapčíkovou. Jím zhudebněné verše Jana Skácela znějí na albu O slunovratu, které je podle něj o hledání řádu: „Rytmus, který je udáván koloběhem slunce, je tak dokonalý, že ho civilizační možnosti nemohou nahradit.”

Deska Mys Dobré naděje, kterou nahrál s jihoafrickým multiinstrumentalistou Dizu Plaatjiesem, „je o tom, co člověka provází, co ho potkává. Že se narodí, zamiluje, vychová děti a pak zemře a je jedno, zda je na severní polokouli, nebo pod Jižním křížem, zda je černý nebo bílý.”

Jiné album Svítání nahrál s japonským hudebníkem Yas-Kazem. A další povedenou desku AG Flek a Hradišťan se stejnojmennou kapelou.

Škatulky narušoval odjakživa: „Byl jsem houslista a zároveň hrál závodně odbíjenou, při níž jsem si mohl kdykoliv zlomit prsty.” Narodil se do rodiny, kde se hodně zpívalo, 1. prosince 1953, ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Na housle hrál odmalička a po střední ekonomické škole vystudoval hudební vědu na Filozofické fakultě Palackého univerzity v Olomouci, houslovou hru na brněnské konzervatoři a v devadesátých letech skladbu na JAMU v Brně.

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let hrál se skupinou Javory a působil jako hudební redaktor v brněnském rozhlase. Od jedenadvaceti let spolupracoval s muzikou Hradišťan, jejímž uměleckým vedoucím se stal v roce 1978.

Dnes žije Pavlica opět ve Starém Městě u Uherského Hradiště s manželkou Martinou, etnografkou a bývalou sólistkou Hradišťanu. Momentálně komponuje vážnou hudbu a chystá natáčení nové desky s Hradišťanem.

Foto Marek Malůšek 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]