Již známe vítěze soutěže Nadace Bohuslava Martinů

V Soutěži Nadace Bohuslava Martinů letos soupeřili mladí interpreti v kategorii violoncello a zpěv. První cenu získali violoncellista Vilém Vlček a barytonista Robin Červinek. Spolu s dalšími laureáty se představili na koncertě vítězů v neděli 28. listopadu. Soutěž již 26 let probíhá v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů.

Robin Červinek, Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, 28. listopadu 2021 (foto Vilém Žák)
Robin Červinek, Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, 28. listopadu 2021 (foto Vilém Žák)

V pátek 26. listopadu patřil Sál Martinů hráčům na violoncello. První cenu získal Vilém Vlček, stejně jako cenu za nejlepší interpretaci skladby Bohuslava Martinů a cenu Přemysla Pražáka pro nejúspěšnějšího violoncellistu. Na základě bodového průměru také získal cenu Nadace Život umělce pro nejúspěšnějšího účastníka Soutěže Bohuslava Martinů. Druhou cenu obdržel Adam Klánský a na třetí příčce se umístila Dora Hájková. Cena Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za nejlepší interpretaci skladby Viktora Kalabise je dělená, za violoncellisty ji dostal Jakub William Gráf.

„Letošní ročník byl mimořádně nabitý skvělými interprety. Dvanáctihodinový maraton byl nesmírně náročný jak pro soutěžící, tak pro porotce. Ovšem úžasné výkony většiny soutěžících jsme si všichni maximálně užili. Přeji svým mladým kolegům mnoho energie a radosti do jejich další profesionální kariéry a upřímně děkuji za jejich letošní účast.“ Těmito slovy hodnotí úroveň účastníků předseda páteční poroty Michal Kaňka. Spolu s ním v porotě zasedli Michael Ericsson, Bohuslav Pavlas, Petr Nouzovský a Pavel Nikl.

V sobotní soutěži zpěváků zvítězil barytonista Robin Červinek. Spolu s první cenou si odnesl také cenu Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladby, cenu Zorky a Jaroslava Zichových a cenu Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové. Druhou cenu získala sopranistka Kristýna Kůstková a tenorista Petr Dvořák. Třetí cena nebyla udělena.

„Pěvecká soutěž Nadace Bohuslava Martinů 2021 měla vysokou úroveň, třebaže se přihlásilo pouze deset uchazečů, a nakonec soutěžilo jen osm z nich. Mladí pěvci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet vysokou zátěž polovičního recitálu a zároveň kromě díla Martinů museli předvést své schopnosti v soudobé tvorbě i světovém repertoáru. U laureátů ocenili porotci především schopnost sdělit vnitřní obsah písní Bohuslava Martinů, z nichž každá je určitým, třeba i krátkým příběhem. Vítěz Robin Červinek má příjemně znějící, vyrovnaný baryton, jímž dokáže od prvních tónů zaujmout své posluchače. Nositelka stříbrných vavřínů Kristýna Kůstková oslnila virtuosní technikou ve francouzské Donizettiho opeře a Petr Dvořák, který se s ní dělil o druhé místo, zaujal skvělým provedením písňového cyklu Otomara Kvěcha,“ hodnotí úroveň zpěváků předseda poroty Ivan Ruml. Členy sobotní poroty byli Marie Fajtová, Ivan Kusnjer, Zdeněk Šmukař a Stanislava Střelcová.

Vilém Vlček, Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, 28. listopadu 2021 (foto Vilém Žák)
Vilém Vlček, Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, 28. listopadu 2021 (foto Vilém Žák)

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů již 26 let objevuje nové talenty v oborech klavír, housle, violoncello, zpěv, cembalo, dechové nástroje a komorní soubory. Mezi její laureáty patří například klarinetistka Anna Paulová, klavírista Matouš Zukal, houslista Roman Patočka, nebo violoncellista Tomáš Jamník. „Cílem soutěže je šíření skladatelského díla Bohuslava Martinů mladými uměleckými osobnostmi a podpora provozování skladeb dalších českých autorů novější doby,“ stojí v řádu soutěže. Tento závazek odráží podoba soutěžního vystoupení, ve kterém se vedle díla Bohuslava Martinů pro daný nástroj objevuje také skladba českého autora napsaná po roce 1960 a dílo světového repertoáru 18. a 19. stol. Obdobné požadavky platí i pro obory soutěžící příští rok, kterými jsou housle a komorní soubory od tria až po sexteto s klavírem.

Soutěž probíhá v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů, který též pořádá Nadace B. Martinů. Letos festival nabízí více orchestrálních koncertů, do Sálu Martinů Lichtenštejnského paláce přijede Moravská filharmonie Olomouc, Západočeský symfonický orchestr z Mariánských Lázní a Komorní filharmonie Pardubice. Představí se také přední komorní soubory, Klavírní kvarteto Josefa Suka, Quasi Trio nebo Apollon kvartet.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments