Joan Sutherland (1926-2010)

Jedna z největších, dosud žijících legend opery druhé poloviny minulého století, australská sopranistka Dame Joan Sutherland, zemřela prakticky jen několik dnů před svými čtyřiaosmdesátými narozeninami ve Švýcarsku.

Joan Sutherland se narodila 7. listopadu 1926 v Sydney, kde také ve svých pětadvaceti debutovala jako Goossensova Giudita, když před tím – už v osmnácti – vystoupila koncertně jako Purcellova Dido. Joan Sutherland je považována za hlavní ikonu australské opery, v budově Opery v Sydney náleží její podobizně už řadu let čestné místo. Joan Sutherland zpívala na všech předních jevištních světa a měla obrovský počet obdivovatelů. Disponovala virtuózní technikou a výrazně přispěla oživení zájmu o belcantový repertoár.


Obdivována byla v celé řadě rolí – od Donizettiho Lucie z Lammermooru či Anny Boleny přes Belliniho Normu a Elviru z Puritánů, Donnu Annu z Mozartova Dona Giovanniho, Verdiho Gildu z Rigoletta či Desdemonu z Otella až třeba po Massenetovu Esclarmondu či Evu ve Wagnerových Mistrech pěvcích norimberských. Naposledy veřejně vystoupila v roce 1990. O rok později jí byl udělen britský Řád za zásluhy. Jejím manželem byl dirigent Richard Bonynge (1930), který velmi často její představení či koncerty řídil.


11. října 2010 rodina zpěvačky oznámila, že Joan Sutherland první říjnovou neděli zemřela ve Švýcarsku, ve svém domě poblíž Ženevy. V posledních měsících byla ve špatném zdravotním stavu kvůli nešťastnému pádu před dvěma lety. Pozůstalí ve svém prohlášení píší, že “Joan měla dlouhý život a dala hodně radosti spoustě lidí.” Jedna z posledních žijících legendárních primadon odešla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments