Jonas Kaufmann už míří do Českého Krumlova

Jonas Kaufmann, který už tento pátek na letní open air scéně zahájí Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, dnes přiletěl do Prahy. Český Krumlov navštíví poprvé, o jeho účast pořadatelé usilovali kvůli jeho nabitému kalendáři dva roky. „Už se moc těším, že budu moci konečně onu atmosféru, o které jsme tolik slyšel, zažít na vlastní oči. O festivalu jsem slyšel a Český Krumlov jsem samozřejmě znal jako skvostné město,“ svěřil se tenorista na dnešním podvečerním setkání s novináři.Před pátečním vystoupením na open air scéně, která vyrostla na místním parkovišti, Kaufmann neplánuje žádnou speciální pěveckou přípravu, odpověděl dnes na jeden z dotazů novinářů. „Spíše musím sledovat počasí a soustředit se na oblečení. Podobný koncert je skvělou příležitostí, jak spojit netradiční prostředí s krásnou hudbou v nevšední zážitek,“ uvedl tenorista.

Na festivalu se v úvodním programu Kaufmann mimo jiné představí jako Des Grieux, Don Alvaro, Werther nebo Don José. „Nemohu říct, že by nějaká z těch postav byla moje nejoblíbenější. Důležité je, aby byl zpěvák přesvědčivý, musí publikum přesvědčit, že má z té postavy něco v sobě. Je to těžké zvládnout na koncertu přesun z jedné postavy do druhé za několik minut, ale když se to podaří, je to zajímavé i pro posluchače, kteří třeba jinak na operu nechodí,“ uvedl dnes v Praze Jonas Kaufmann. Zatímco host jeho českokrumlovského galakoncertu, korejská sopranistka Soo Yeon Kim v pátek posluchačům nabídne česky árii Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém, Kaufmann český repertoár zpívat nebude. V minulosti sice nastudoval Smetanovu Prodanou nevěstu, ale v němčině, čeština je podle něj těžká na výslovnost. Proto ani do budoucna s češtinou ve svém repertoáru nepočítá: „Je rozdíl zpívat v jazyce, v němž jste schopen se domluvit, a v jazyce, v němž nemůže reagovat na nenadálé situace a umíte jen to, co vás naučil lektor. Děsí mě i to, že bych nerozuměl různým jazykovým nuancím, proto zpívat v češtině nepřichází v úvahu,“ svěřil se dnes v Praze pětačtyřicetiletý tenorista. „Zpočátku jsem měl nejvíce problémů s mateřským jazykem. Zpívaná němčina je přece jenom něco jiného než mluvená,“ dodal.

Českému publiku se Jonas Kaufmann naposledy představil letos v dubnu, když v pražském Obecním domě nabídl svůj komorní program písní Franze Schuberta Zimní cesta za doprovodu Helmuta Deutsche. V pátek v Českém Krumlově vystoupí za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Jochena Riedera.

Foto MHF Český Krumlov

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat