Jonas Kaufmann zpíval v Českém Krumlově

Galakoncertem německého tenoristy Jonase Kaufmanna začal vvčera večer Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Na podiu sólistu doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením německého dirigenta Jochena Riedera. Kaufmann si na letní scénu pozval korejskou sopranistku Soo Yeon Kim, která v závěru koncertu sklidila aplaus za česky zpívanou árii z Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém.Kaufmann, který působí v operních domech po celém světě, se stal hvězdou letošního 23. ročníku festivalu. Posluchači ho ocenili ovacemi vstoje a vytleskali si několik přídavků. Kaufmann věhlas získal především ve slavných tenorových rolích. Na festivalu se v úvodním programu mimo jiné představil jako Des Grieux z Pucciniho Manon Lescaut, Don Alvar z Verdiho Síly osudu, melancholický Werther ze stejnojmenné Massetovy opery nebo vášnivý Don José z Bizetovy Carmen. Na open air galakoncert si připravil, jak řekl, výběr toho nejlepšího, aby nerozhodné lidi přiměl nejkrásnějšími melodiemi operu navštívit.

Jonas Kaufmann je kritikou oceňován pro svou schopnost stylově obsáhnout jak německý, italský, tak i francouzský repertoár. Působivě si umí osvojit různé operní charaktery, od přímočarých, mužných postav až po psychologicky propracované, rozpolcené hrdiny, což předvedl i v Krumlově.Kaufmanna si do Českého Krumlova, jehož centrum se zámkem je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, přijela vyslechnout i řada osobností v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem kultury Danielem Hermanem či tradičně exprezidentem Václavem Klausem. Podle Klause Český Krumlov není díky festivalu žádným muzeem architektury, ale živým kulturním městem, jedním z center dobré hudby v Česku.

Kaufmann není českému publiku osobností neznámou, letos v dubnu se představil ve vyprodaném Obecním domě v Praze, kde nabídl svůj komorní program písní Franze Schuberta Die Winterreise (Zimní cesta).

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov do 16. srpna nabízí dalších 16. koncertů, z toho pět pod širým nebem. V sobotu to je kompletní provedení Smetanovy Mé vlasti k Roku české hudby. I další večery budou věnovány české hudbě a převážně čeští interpreti budou hostovat v cyklu komorních koncertů. Závěr festivalu bude 16. srpna patřit opeře a pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě.

Největší renomé festivalu propůjčila v roce 2009 americká sopranistka Renée Fleming, předloni na něm hostoval i španělský tenorista Plácido Domingo, v roce 2010 publikum okouzlil José Cura. A známí jsou i hosté nadcházejících ročníků: v roce 2015 to bude korejská sopranistka Sumi Jo, o rok později, na 25. ročníku, peruánský tenorista Juan Diego Flórez. Rozpočet festivalu každoročně překračuje hranici 40 milionů korun.

Ze včerejšího českokrumlovského koncertu Jonase Kaufmanna chystáme recenzi.

Foto Libor Sváček

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky